Premier Morawiecki z wizytą na rozbudowie Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie

W poniedziałek Premier Mateusz Morawiecki odwiedził trzy województwa mazowieckie, lubelskie i podlaskie. Pierwszym punktem objazdu była wizyta na rozbudowie Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.

Efekty powstającej od dwóch lat inwestycji pokazali Premierowi Starosta Adam Lubiak, Katarzyna Lubiak Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Dyrektor Szpitala Grzegorz Krycki. Prace polegające na rozbudowie Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie rozpoczęły się w grudniu 2020r. Pierwotny plan zakładał realizację zadania w latach 2020-2023, zgodnie z przyznanym dofinansowaniem z dotacji celowej budżetu państwa w wysokości 37 679 724,00 zł (całkowita wartość inwestycji 55 585 927,18 zł). Jednak szybki postęp prac i zgoda Ministra Finansów na szybszą wypłatę ostatniej transzy dotacji (jeszcze w 2022 roku), pozwolą na zakończenie prac w przeciągu kilku miesięcy.

W budynku A (obecnie w stanie surowym zamkniętym), w przyszłości zlokalizowane będą Odział Ratunkowy, Blok Operacyjny, Odział Intensywnego Nadzoru, pracownie diagnostyczne, gabinety lekarskie, pomieszczenia socjalne, magazynowe, techniczne. W budynku B (wykończonym w 100% w ramach obecnego etapu inwestycji) zlokalizowane będą poradnie, Nocna pomoc lekarska, Zakład rehabilitacji oraz administracja szpitala.         

Starosta Adam Lubiak podziękował Panu Premierowi za przyjęcie zaproszenia i wizytę na terenie budowy. Podkreślił, że realizacja tej niezwykle ważnej i długo wyczekiwanej przez mieszkańców powiatu wołomińskiego inwestycji, nie byłaby możliwa bez wsparcia rządowego.

– Jesteśmy w Wołominie, gdzie szpital zyska 4 sale operacyjne, nowe urządzenia oraz najlepsze wyposażenie. Wydatki budżetu na zdrowie w 2023 roku przekroczą 6% PKB – w 2015 było to około 4,5%. Rządy dzielą się na te, które działają i te, które chowają głowę w piasek – powiedział w trakcie briefingu prasowego szef rządu.

W ostatnich latach Powiat Wołomiński zrealizował również szereg remontów w obecnym budynku szpitala m.in.: remont oddziału ratunkowego, pomieszczeń dla nocnej pomocy lekarskiej, oddziału chirurgicznego oraz oddziału neurologii. Na remonty i wyposażenie oddziałów władze powiatu przeznaczyły ponad 10 mln zł. Dodatkowo mieszkańcy i pacjenci zyskali zmodernizowany parking przed placówką od strony ul. Gdyńskiej.