Premiera filmu „Janusz Nasfeter – Piękny okrutny świat” na festiwalu Filmu Polskiego w Chicago

Dokument stworzony przez filmowców z Wołomina (Aurelia Sobczak, Jacek Kubiak, Beata Żurawska) w ramach projektu popularyzującego lokalną historię pokazany zostanie w Ameryce na najobszerniejszym przeglądzie filmu polskiego, uznanym przez „The New York Times” za jeden z pięciu najważniejszych festiwali kina europejskiego w Ameryce Północnej.

Film w reżyserii Aurelii Sobczak opowiada historię życia i twórczości Janusza Nasfetera (1920-1998), wybitnego polskiego reżysera – niezłomnego i niepokornego – który poruszając w czasach PRL-u tematy trudne i niewygodne, zapłacił za to wysoką cenę. Po zmaganiach z cenzurą, wycofał się z życia artystycznego. W dokumencie występują m.in. aktorzy grający u Nasfetera: Krystyna Łubieńska, Filip Łobodziński, Henryk Gołębiewski, Tadeusz Wiśniewski i Andrzej Nasfeter.

Film pokazuje Janusza Nasfetera nie tylko jako artystę, ale też jako człowieka – oryginalną osobowość, świadka historii XX wieku.

Pokaz filmu odbędzie się w niedzielę 20 listopada o godz. 19.00 w Gallery Theatre (1112 North Milwaukee Ave.) w Chicago. Po projekcji zaplanowana jest rozmowa z twórcami filmu: reżyserką Aurelią Sobczak, producentką Beatą Żurawską i filmoznawczynią Beatą Zaborek.

JANUSZ NASFETER. PIĘKNY OKRUTNY ŚWIAT – Polish Film Festival in America (pffamerica.org)