Premiera filmu „Janusz Nasfeter – piękny okrutny świat…”

17 lutego, o godz. 19.00 w kinie Kultura, ul. Mickiewicza 9 w Wołominie, po raz pierwszy na ekranie, odbędzie się wyjątkowy pokaz filmu o wybitnym reżyserze Januszu Nasfeterze pt. „Janusz Nasfeter – piękny okrutny świat…”.

Janusz Nasfeter (ur. 15 sierpnia 1920 r., zm. 31 marca 1998 r.). Wybitny polski reżyser, twórca fabularnych filmów dziecięcych tj.: Małe dramaty (1958), Kolorowe pończochy (1960), Niekochana (1966), Abel twój brat (1970), Motyle (1972), Ten okrutny, nikczemny chłopak (1972), Moja wojna, moja miłość (1975), Królowa pszczół (1977) i wielu innych. W jego filmach występowali m.in.: Zbigniew Cybulski, Daniel Olbrychski, Ewa Krzyżewska, Elżbieta Czyżewska oraz aktorzy występujący w tym najnowszym obrazie o życiu i twórczości reżysera.

Film dokumentalny pt. „Janusz Nasfeter – piękny okrutny świat…”, został wyprodukowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie. Scenariusz i reżyseria Aurelia Sobczak, zdjęcia i montaż Jacek Kubiak. Występują m.in.: Filip Łobodziński, Henryk Gołębiewski, Krystyna Łubieńska, Tadeusz Wiśniewski.

Na twórczość Janusza Nasfetera miały wpływ filmy wyświetlane w ówczesnym kinie, które znajdowało się w miejscu dzisiejszej Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie przy ul. Ogrodowej 1A. Kino prowadził jego wuj Stefan Nasfeter, który wraz z małżonką Heleną jest obecnie patronem biblioteki. Biblioteka wyprodukowała filmu o Januszu Nasfeterze, bratanku Stefana Nasfetera, który zainspirowany działalnością wuja stał się wybitnym polskim reżyserem. Tworzył filmy wrażliwe i społecznie zaangażowane, za które obecnie bez wątpienia otrzymywałby najwyższe wyróżnienia i nagrody.

Premiera odbędzie się 17 lutego 2022 r., o godz.19.00, w kinie Kultura, ul. Mickiewicza 9 w Wołominie, wstęp wolny. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Wołomiński Adam Lubiak.