Premiera książeczki o ks. Ignacym Skorupce

Premiera książeczki o ks. Ignacym Skorupce, fot: Tomasz Gmitrzuk/zabki.pl

Podczas ząbkowskich uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, miała miejsce premiera książeczki pt. „Księdza Ignacego Skorupki i wsi Ząbki w 1920 roku historia prawdziwa”.

Publikacja opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Ząbkach w dniach od 8 do 22 sierpnia 1920 roku. Do tej pory najczęściej przywoływano wyłącznie przemarsz ochotników i księdza przez Ząbki, oraz czasami podawano informację o szpitalu polowym. Zdarzało się też, że przypisywano księdzu Ignacemu odprawienie ostatniej mszy właśnie w Ząbkach. Autor publikacji, regionalista Mirosław Sobiecki, na podstawie materiałów historycznych przedstawia nieznane dotąd ogółowi, wydarzenia jakie miały miejsce tuż za linią frontu.

Publikacja powstała we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Ząbkach. Uczniowie szkoły barwie i trafnie zilustrowali tę historię. Za koordynację prac uczniów odpowiadała wicedyrektor szkoły Pani Renata Boryka-Kwapisz.

Wydawcą tej drugiej już książeczki historycznej o Ząbkach, jest Urząd Miasta Ząbki. Publikacja dostępna w zasobach Biblioteki Miejskiej. Otrzymały ją także ząbkowskie szkoły i przedszkola.

oprac. Iwona Potęga