Program Obchodów 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

Planowany harmonogram wydarzeń w dniach 13-17 sierpnia na terenie diecezji Warszawsko-Praskiej w 100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920 i Święto Wojska Polskiego.

————————–13 sierpnia————————–
czwartek

18:00 WARSZAWA – PRAGA: Msza św. pod przewodnictwem Kard. Kazimierza Nycza, Metropolity Warszawskiego w Kościele konkatedralnym pw. Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku (ul. Grochowska 365)

18:00 WOŁOMIN: Msza św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 (ul. Kościelna 54)
19:00 (po Mszy) Koncert pt. “W Duchu Niepodległej – Bohaterom 1920 roku”, pod Patronatem Starosty Wołomińskiego inaugurujący obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Powiecie Wołomińskim w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Krzysztofa Procajło

————————–14 sierpnia————————–
piątek

06:00 OSSÓW: Msza św. polowa przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki

17:00 OSSÓW: Spotkanie przy Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”
(ul. Matarewicza 148)
• „Kapelani wojskowi wczoraj i dziś” – wystąpienie na temat posługi kapłana na polu walki w nawiązaniu do postaci ks. Ignacego Skorupki
• prezentacja książki „Wojna polsko-bolszewicka w literaturze polskiej”
• „Ballada Ossowska” – wykonanie utworu
• otwarcie wystawy okolicznościowej

17:00 WÓLKA RADZYMIŃSKA: uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka, przy pomniku na miejscu bitwy i ukazania się Matki Bożej; poświęcenie sztandaru: bp Romuald Kamiński

18:45 OSSÓW: Spotkanie przy tablicach upamiętniających pomoc narodów w 1920 roku wraz ze złożeniem wieńców

19:15 OSSÓW: Zwiedzanie wystawy okolicznościowej przy Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”

20:15 OSSÓW: Uroczyste przejście z siedziby Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” (Ossów ul. Matarewicza 148) do Krzyża upamiętniającego miejsce śmierci ks. Ignacego Skorupki

19:30 OSSÓW: Odsłonięcie popiersia śp. Sławomira Skrzypka, prezesa NBP (Polana Dębów Pamięci)

21:00 OSSÓW: Uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki

————————–15 sierpnia ————————–
sobota

07:00 RADZYMIN: XXX Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą” (Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920)

07:30 OSSÓW: Modlitwa przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki

08:00 RADZYMIN: Start XX Rajdu Katyńskiego
(Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920)

8:30 OSSÓW: Złożenie kwiatów przy pomniku ks. Ignacego Skorupki (przy szkole)

9:30 OSSÓW: Uroczysta Msza św. na terenie kaplicy przy cmentarzu bohaterów 1920 r. pod przewodnictwem Abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

10:00 RADZYMIN: XXXI Turniej Brydżowy im. J. Połulicha (Hala ROKiS)

11:15 OSSÓW: Apel poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 r.

12:00 – 16:00 OSSÓW: Piknik historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury “Wrota Bitwy Warszawskiej”

Reklama

12:00 – 18:00 OSSÓW: Piknik wojskowy pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka na polu corocznej rekonstrukcji

13:00 WARSZAWA – REMBERTÓW: Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bpa Marka Solarczyka, bpa pomocniczego diecezji warszawsko – praskiej;
poświęcenie tablicy upamiętniającej 100 – rocznicę Cudu nad Wisłą (Parafia MB Zwycięskiej ul. Grzybowa 1); koncert patriotyczny w wykonaniu orkiestry Victoria

14:30 RADZYMIN: Uroczystości przy pomniku Wincentego Witosa (pl. Wolności)

15:15 RADZYMIN: Uroczystość rozpoczęcia budowy Muzeum Bitwy
Warszawskiej („Świetlica Pielgrzyma” naprzeciwko Cmentarza 1920)

17:00 RADZYMIN: Msza Święta na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 pod przewodnictwem Abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski
Apel Poległych i złożenie wieńców na bratnich mogiłach

18:00 OSSÓW: Koncert Mateusza Ziółko, wykonawcy utworu “Legiony” (pola Ossowskie)

20:30 RADZYMIN: Koncert kameralny Piotra Rubika (Park Eleonory Czartoryskiej)

21:00 RADZYMIN: Apel Jasnogórski i Msza św. pod przewodnictwem bpa Wojciecha Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej (Sanktuarium św. Jana Pawła II)

22:30 – 6:00 RADZYMIN: Ogólnopolskie nocne czuwanie wspólnot modlitewnych i ruchów katolickich w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie

————————–16 sierpnia————————–
niedziela

10:00 RADZYMIN: Apel pamięci w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego na Cmentarzu Poległych Bohaterów 1920

10:00 – 15:00 MIŃSK MAZOWIECKI: Piknik historyczny przy Miejskim Domu Kultury

10:30 RADZYMIN: Procesja różańcowa z obrazem Matki Bożej Łaskawej od Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920, w do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie.

12:00 RADZYMIN: Uroczysta Msza Święta i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego, biskupa warszawsko-praskiego (Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie)

15:00 – 18:00 RADZYMIN: piknik militarny przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie

16:00 – 17:15 RADZYMIN: modlitewne uwielbienie: “Pod Twym płaszczem ukryj nas, Maryjo” w wykonaniu grupy “Coraz Bliżej” i ks. Andrzeja Daniewicza SAC

————————–17 sierpnia————————–
poniedziałek

18:00 MIŃSK MAZOWIECKI: Inscenizacja wjazdu gen. Hallera do Mińska oraz przybycie do świątyni i jego modlitwa przed obrazem Matki Bożej Wniebowziętej (początek inscenizacji od ul. Ogrodowej)

18:00 MIŃSK MAZOWIECKI: Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Abpa Salvatore Pennachio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce przed obrazem Matki
Bożej Anielskiej (Hallerowskiej), kościół Narodzenia NMP (ul. Kościelna 1)

20:00 MIŃSK MAZOWIECKI: Złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości (ul. Nadrzeczna 3)

Program Obchodów 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej
Program Obchodów 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej
Komentarze