Ruszyła ogólnopolska kampania „Stop pożarom traw”

Ruszyła ogólnopolska kampania "Stop pożarom traw", fot: PSP Wołomin

Dnia 6 kwietnia 2018 r. w Bydgoszczy zainaugurowano ogólnopolską Kampanię Społeczną „Stop Pożarom Traw”.

Generał brygadier Leszek Suski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, podkreślił, że 30 proc. pożarów gaszonych przez strażaków to właśnie pożary traw. – Rozpoczynamy kampanię w miesiącach, w których pożarów jest najwięcej, aby odniosła jak najlepszy skutek – zaznaczył komendant.

– W 2017 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 38 tys. pożarów traw. Według statystyk, za około 94 proc. zdarzeń tego typu odpowiedzialny jest człowiek. W gaszenie tych pożarów traw zaangażowanych było 266 tys. strażaków – mówił Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. Jednocześnie zwrócił uwagę, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, ratownicy mogą nie dojechać na czas tam, gdzie są bardziej potrzebni.

W samym powiecie wołomińskim w dniach 6-8 kwietnia 2018 r. odnotowano 70 pożarów traw, gałęzi i krzaków na nieużytkach rolnych. Najwięcej takich zdarzeń miało miejsce w gminach Radzymin, Tłuszcz i Wołomin.

Ruszyła ogólnopolska kampania „Stop pożarom traw”, fot: PSP Wołomin

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku, a szczególnie w okresie wiosennym. Pomimo rosnącej świadomości społecznej dotyczącej złych skutków wypalania trawy, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Niestety jest to błędne myślenie. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym dla ludzi i zwierząt. Ponadto, jest przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. – W tym roku są już 2 ofiary śmiertelne, a 101 osób zostało rannych – alarmuje resort spraw wewnętrznych i administracji. I nie da się ukryć, że pożary powodują także straty materialne czego przykładem może być pożar trawy, który spowodował zapalenie się elewacji w jednym z budynków na terenie pow. wołomińskiego

Opracował: mł. kpt. Daniel Kwiatkowski
Zdjęcia: KP PSP Wołomin