Samorządowcy przeciwni planowanej restrukturyzacji służby zdrowia

Samorządowcy przeciwni planowanej restrukturyzacji służby zdrowia, fot: mazovia.pl

Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc wzięła udział w konferencji prasowej, podczas której wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec planów przejęcia przez stronę rządową szpitali samorządowych.

Samorząd województwa mazowieckiego nadzoruje 26 placówek medycznych na całym Mazowszu, w tym cztery stacje pogotowia ratunkowego. W ciągu ostatnich 21 lat na ich unowocześnienie i rozbudowę władze regionu przeznaczyły ponad 2,9 mld zł. Kolejne 400 mln zł dołożą w tym roku.

Członek zarządu Elżbieta Lanc, w trakcie konferencji prasowej z udziałem m.in. prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, podkreśla olbrzymią rolę i wysiłek samorządów w utrzymaniu polskich szpitali mimo niedofinansowania ze strony NFZ.

– Centralizacja szpitali to powrót do PRL i zarządzania wszystkim bezpośrednio z Warszawy. Tymczasem bez wsparcia samorządów szpitale już dawno byłyby w zapaści. Środki z NFZ to kropla w morzu potrzeb, o czym alarmujemy co roku! Niestety, bezskutecznie. W efekcie na ratowanie niedofinansowanych przez NFZ szpitali tylko w ciągu ostatnich 10 lat Mazowsze przeznaczyło dodatkowo ponad 1 mld zł – wylicza. – Od samego mieszania herbata nie zrobi się słodsza. Tu potrzeba pieniędzy, których od lat brakuje w systemie ochrony zdrowia, a nie kolejnej rewolucji w czasie pandemii. Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się planowanym przez rząd zmianom – dodaje.

Samorządowcy przeciwni planowanej restrukturyzacji służby zdrowia, fot: mazovia.pl