Sejmik dofinansuje kolejne 115 projektów na kwotę blisko 207 mln. zł

Krzysztof Strzałkowski - Radny Sejmiku Mazowsza

Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął zmiany w uchwałe w sprawie udzielenia pomocy finansowej z przeznaczeniem na realizację projektów w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. Do dofinansowania wskazano kolejne 115 projektów na kwotę blisko 207 mln. zł.

– Kilkadziesiąt milionów złotych jakimi samorząd województwa mazowieckiego wsparł w bieżącej kadencji przedsięwzięcia dzielnic Miasta Stołecznego Warszawy to kamień milowy we współpracy Mazowsza z Warszawą. Wskutek działań rządu potencjał finansowy stolicy ulega systematycznemu ograniczaniu. Wystarczy wspomnieć wielomiliardową wyrwę w budżecie Warszawy spowodowaną Polskim Ładem, czy miliardowe Janosikowe. Bez środków z Mazowsza niemożliwe byłoby sfinalizowanie wielu ważnych dla Warszawiaków inwestycji, takich jak szkoły, przedszkola czy żłobki. Cieszę się że klub radnych Koalicji Obywatelskiej Sejmiku Województwa Mazowieckiego wyszedł z inicjatywą aby tego typu przedsięwzięcia z terenu Warszawy także miały szanse na współfinansowanie – mówi Marcin Kierwiński, Poseł na Sejm, Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Warszawie.

W podobnym tonie komentuje dofinansowanie Krzysztof Strzałkowski, Radny Sejmiku Mazowsza, Przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Dzisiaj wielki dzień, Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę o dofinansowaniu blisko stu kilkunastu projektów ważnych dla rozwoju Mazowsza. Kwota ogólna dofinansowania to ponad 200 mln złotych. Bardzo cieszy, że wśród dofinansowanych przedsięwzięć są przedsięwzięcia realizowane przez dzielnice miasta stołecznego Warszawy. Nie ma co ukrywać, że zarówno Warszawa jak i sąsiadujące z nią gminy stanowią znaczny potencjał ludnościowy naszego regionu. Znaczną część wpływów podatkowych Mazowsza pochodzi z portfeli Warszawiaków, dlatego też jako radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego wybrani z Warszawy bardzo cieszymy się, że przedsięwzięcia ważne dla rozwoju Mazowsza z terenu Warszawy również są dofinansowane. Trzeba przypomnieć, że w łącznie obu edycjach instrumentu dofinansowano blisko kilkanaście przedsięwzięć za kwotę blisko 50 mln złotych. Trzeba pamiętać, że budżet Warszawy do tej pory dosyć zasobny został złupiony przez administrację rządową kolejnymi zmianami przepisów, począwszy od polskiego ładu, który to oznacza ubytek kilku miliardów złotych w bardzo krótkiej perspektywie finansowej po Janosikowe, które to jest stałym obciążeniem miliardowym naszego budżetu. Dlatego też wiele przedsięwzięć nie miałoby szans realizacji gdyby nie środki pozyskane we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego. Wystarczy wspomnieć, że szkoła na warszawskich Odolanach, na ulicy Karlińskiego która za chwile zostanie oddana do użytku, została wsparta przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach tych instrumentów kwotą blisko 4 mln złotych.

– Warszawa w kolejnych latach będzie odczuwała skutki wprowadzenia Polskiego Ładu liczone w miliardach. Na szczęście samorząd wojewódzki widzi te problemy i dzięki wsparciu będzie można choć w małym stopniu wesprzeć zadania tak potrzebne mieszkańcom, jak np. rozbudowa DK Zacisze na Targówku – pokreśla Wioletta Paprocka-Ślusarska, Radna Sejmiku Mazowsza.