Śmigłowiec z kamerą termowizyjną pomógł odnaleźć zaginioną

Policyjny helikoper, fot: Komenda Stołeczna Policji

Wczoraj około 14:30 policjant na stanowisku kierowania w komisariacie w Jadowie odebrał telefoniczne zgłoszenie o zaginięciu w rejonie miejscowości Borzymy 78-letniej kobiety.

Zgłaszająca ten fakt córka zaginionej poinformowała dodatkowo, że jej matka ma stwierdzoną chorobę Alzheimera, wyszła z domu przed południem i do chwili zgłoszenia nie wróciła oraz nie nawiązała żadnego kontaktu ani z nią, ani ze swoim mężem, który pozostał w miejscu zamieszkania.

Dyżurny z Jadowa niemal natychmiast skierował w wyznaczony obszar wszystkie będące w pobliżu załogi policyjne. Zimowe warunki stwarzały dodatkowe zagrożenie dla zaginionej starszej kobiety. W takiej sytuacji kierownictwo wołomińskiej Komendy podjęło decyzję o skierowaniu w rejon poszukiwań przewodnika z psem tropiącym, strażaków oraz policjantów z innych jednostek podległych komendzie powiatowej oraz Oddziałów Prewencji KSP. Policjanci mimo intensywnych poszukiwań nie natrafili na kobietę. Zbliżająca się późna popołudniowa pora oraz narastający mróz to kolejna decyzja, tym razem o użyciu policyjnego śmigłowca z kamerą termowizyjną. Tuż przed 17 załoga policyjnego śmigłowca dostrzegła kobietę w kompleksie leśnym w rejonie przejazdu kolejowego w miejscowości Dębę Małe około 6 km od miejsca zamieszkania.

Funkcjonariusze przewieźli 78-latkę do komisariatu, gdzie została przebadana przez lekarza. Ten nie stwierdził, by kobieta wymagała hospitalizacji w związku z czym, w dobrym stanie zdrowia została przekazana pod opiekę męża.

Kolejny już raz wspólne działania służb ratunkowych, doskonała koordynacja i pomoc załogi policyjnego śmigłowca pomogły w odnalezieniu zaginionej osoby.

Ucieczki z domu, błądzenie to częsty problem osób z chorobą Alzheimera. Podpowiadamy, jak można temu zapobiec i co zrobić gdy chory się oddali. Zrób naszywki. Na wewnętrznej stronie kurtki czy swetra chorego wszyj karteczkę z adresem numerem telefonu opiekuna. W razie zaginięcia umożliwi to szybkie jego odnalezienie i bezpieczny powrót podopiecznego do domu. Miej zapas zdjęć chorego. Jeśli się zgubi, fotografia pomoże w identyfikacji chorego przez osoby, które mogły spotkać go w czasie wędrówki. Poinformuj o chorobie sąsiadów i pracowników pobliskich sklepów. W razie potrzeby będą wiedzieć, kogo zawiadomić, gdy chory nagle wyjdzie z domu.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Wołominie