Spotkanie samorządowców z przedstawicielami GDDKiA w sprawie hałasu z S8

Ekrany dźwiękochłonne na Obwodnicy Marek, fot: marki.pl

1 marca w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska odbyło się spotkanie dotyczące hałasu dobiegającego z obwodnicy Marek. Uczestniczyli w nim przedstawiciele tej instytucji, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządowcy z Marek, Kobyłki, Radzymina i Zielonki.

GDDKiA podtrzymała, że niedługo rozpocznie badania hałasu dobiegającego z trasy. Na odcinku Marki-rzeka Długa ma je realizować certyfikowana firma, wybrana przez drogową dyrekcję.

– Spotkamy się z GDDKiA i omówimy lokalizacje, w których będą badania. Nam zależy na pomiarze zarówno w tych miejscach, gdzie nie ma żadnych ekranów (ul. Szpitalna, ul. Szkolna) jak i tych, gdzie ich wysokość jest niska (ul. Ząbkowska). Jeśli pojawi się taka konieczność, również i my zlecimy certyfikowane badania akustyczne w tych miejscach, w których nie będzie realizować ich GDDKiA – mówi Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza Marek, który uczestniczył w dzisiejszym spotkaniu.

Jeśli normy zostaną przekroczone, po zaleceniach marszałka województwa, GDDKiA podejmie działania zaradcze. Tomasz Kwieciński, dyrektor z warszawskiego oddziału GDDKiA, zadeklarował, że w tej chwili rządowa instytucja ma na to zabezpieczone pieniądze.

– Z naszej strony oraz samorządowców powiatu wołomińskiego jest ogromna determinacja, by poprawić sytuację mieszkańców. Żałujemy, że w 2013 r. nie posłuchano naszych wniosków o przywrócenie ekranów – dodaje Jacek Orych, burmistrz Marek, jeden z ojców akcji „Tak dla Obwodnicy Marek”.

źródło: marki.pl