Spotkanie z reportażystą Ziemowitem Szczerkiem

Spotkanie z reportażystą Ziemowitem Szczerkiem

W najbliższą środę 29 stycznia o godz. 18.00 w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie (ul. Ogrodowa 1a) odbędzie się spotkanie z reportażystą Ziemowitem Szczerkiem, autorem książki „Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim”.

Najnowszy reportaż Szczerka to napisana z humorem opowieść o kraju owładniętym obsesją minionej wielkości. Pisarz relacjonuje przeczytane teksty, swoje myśli, rozmowy z lokalnymi polityczkami i politykami oraz ludźmi spotkanymi przypadkowo. Pije z nimi różne napoje i opowiada o mijanych krajobrazach, przyglądając się, jak wielkie koncepcje i historyczne sentymenty mają się w praktyce. Towarzyszy mu muzyka z regionu. Na podstawie „Vii Carpatii” można stworzyć oryginalną playlistę.

Amatorki i amatorzy jego twórczości mówią, że demontuje stereotypy o ludach zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią, przeciwniczki i przeciwnicy, że je pogłębia. Z pewnością tropi przesądy i kalki kulturowe funkcjonujące na trasie jego podróży, a co ważne – widzi je też u siebie, dokonując nieustannej wiwisekcji swojego pojmowania świata. Nie można mu odmówić potoczystego języka i ogromnej sprawności w dziedzinie literackiego reportażu.

Ziemowit Szczerek jest autorem książek: „Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”, „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski”, „Siódemka”, „Tatuaż z tryzubem”, „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”. Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Pochodzi z Radomia (a to prawie jak Wołomin).

Pisarz odwiedzi Wołomin w ramach cyklu „Wieczory w Bibliotece im. Nasfeterów. Literatura współczesna: lokalność i świat”.

Spotkanie z reportażystą Ziemowitem Szczerkiem