Sterydy zamiast proszku do lodów i pieczenia ciast

Sterydy zamiast proszku do lodów i pieczenia ciast, fot: kas.gov.pl

Ponad 5 kilogramów sterydów anabolicznych ujawnili mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w przesyłkach kurierskich nadanych w Hong Kongu. Miały trafić do odbiorców w powiecie wołomińskim.

Podejrzana substancja znajdowała się w czterech paczkach, które zgodnie z dokumentami przewozowymi miały zawierać plastikowe pojemniki. Po otwarciu przesyłki przez funkcjonariuszy Działu Granicznego Realizacji okazało się, że w „pustych pojemnikach” znajdował się biały proszek oraz żółta, oleista substancja. Zgodnie z etykietami pudełka miały zawierać specyfik do wyrobu lodów oraz ciastek. Dla uśpienia czujności kontrolujących nadawca włożył do przesyłek również suszone owoce.

Ze względu na niezgodność z deklarowaną zawartością, znaleziony towar został zbadany spektrometrem. Wyniki pomiaru jednoznacznie wskazały, że są to substancje zaliczane do grupy sterydów anabolicznych.

Zabezpieczony materiał, którego wartość rynkową szacuje się na prawie 27 tys. zł wraz z dokumentacją został przekazany do dalszego postępowania Policji.

– Zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, wprowadzenie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego bez posiadanego pozwolenia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – informuje Anna Szczepańska, Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Należy pamiętać, że lista negatywnych skutków przyjmowania anabolików nie jest krótka, zwłaszcza w przypadku stosowania specyfików pochodzących z nieznanych źródeł. Niemedyczne stosowanie sterydów może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.