Szermierka w Wołominie

Na terenie Wołomina, w marcu, rozpoczęły się współfinansowane przez Gminę Wołomin zajęcia szermiercze dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Aktualnie w sekcji trenuje około 10 osób, które pomimo różnych przeszkód fizycznych wspólnie realizują swoją pasję jaką jest szermierka.

„Fundacja Akademia Integracji – Praca, Edukacja, Sport”, która prowadzi treningi zaprasza wszystkich chętnych rodziców i dzieci do udziału w bezpłatnych zajęciach.

Jak mówi koordynator projektu Stanisław Rabczuk „szermierka to nie tylko sport, jest to także rehabilitacja i forma aktywnego spędzania wolnego czasu, wspólne wykonywanie ćwiczeń z dziećmi pełnosprawnymi sprawia, że trenujący u nas w sekcji dużo łatwiej nawiązują kontakty z innymi osobami”. W istocie dzieci niepełnosprawne trenujące szermierkę nie robią tego tylko dla zabawy, lecz dla pobudzenia swojego ciała i aktywizacji celem uzyskania większej sprawności.

Zadanie, które finansuje Gmina Wołomin nazywa się „Integracja i aktywizacja środowisk osób niepełnosprawnych oraz prowadzenie innowacyjnych działań zapobiegających ich izolacji i marginalizacji”. W 2017 roku łącznie pięć organizacji otrzymało kwotę 94 tyś. zł. na realizację projektów z tego zakresu. Jedną z nich jest „Fundacja Akademia Integracji z Warszawy”, która od paru lat prowadzi integracyjną sekcję szermierczą w Wołominie.

„Bez wsparcia Gminy Wołomin nie moglibyśmy prowadzić takich zajęć jak obecnie” wskazuje trener i paraolimpijczyk Stefan Makowski, którego zdaniem „tak jak w naszym przypadku [paraolimpijczyków] potrzebne było wsparcie z zewnątrz, wyciągnięcie ręki, tak samo w przypadku dzieciaków z Wołomina jesteśmy tymi pierwszymi, którzy pokazują coś nowego, przede jesteśmy po to by pobudzić w młodzieży zainteresowanie i pasję, która sprawiła, że mogą tak jak my – zwiedzić cały świat, zdobyć medale – pokazać, że pomimo tego co nas spotkało można dużo osiągnąć”.

A co z dziećmi, z którymi wiadomo że ze względu na niepełnosprawność nie pojadą na paraolimpiadę? Koordynator projektu ma prostą odpowiedź na to pytanie: „Tak naprawdę chodzi nam o to, żeby dzieci walczyły – zarówno u nas na platformach szermierczych, jak i w życiu. Trenowanie u nas to rehabilitacja fizyczna i socjalizacja. Nie chodzi o to, by wyłącznie zdobywać medale, lecz o to by aktywnie spędzać czas. Bez wątpienia treningi są dużo ciekawsze od rehabilitacji, a mogą ją wspomagać”.

Co ciekawe, sekcja która funkcjonuje od 2014 roku działa od samego początku w idei integracyjnej, tzn. że osoby pełnosprawne i niepełnosprawne wspólnie wykonują niektóre ćwiczenia. Dzieci przedstawiające predyspozycje do startu w zawodach biorą w nich czynny udział i jak mówią organizatorzy zdobywają podczas lokalnych i krajowych zawodów duże sukcesy.

Kto może się zapisać? Tak naprawdę każde dziecko posiadające niepełnosprawność w wieku od 7 do 18 lat, jednak największe szanse w realizowaniu się nie tylko rekreacyjno-rehabilitacyjnym, ale głównie sportowym mają osoby  z amputacjami kończyn dolnych lub ich częściowym niedowładem, posiadające swobodę ruchów tułowia i rąk lub osoby po urazie rdzenia kręgowego, z porażonymi kończynami dolnymi lub z minimalnym niedowładem rąk. Zajęcia prowadza paraolimpijczycy i doświadczeni trenerzy szermierki na nogach oraz na wózkach, odbywają się one dwa razy w tygodniu na terenie Wołomina. Więcej informacji,
a także formularz zgłoszeniowy, można znaleźć na stronie www.akademiaintegracji.pl
w zakładce „projekty”.