Szrot samochodowy pod Wołominem z kradzionymi częściami

Szrot samochodowy pod Wołominem z kradzionymi częściami, fot: KPP Wołomin

Karoserię, 18 silników, 11 skrzyń biegów, poduszki powietrzne, kurtyny, elementy wyposażenia wewnętrznego pojazdów oraz 27 sztuk elementów karoserii z nr VIN i komputery samochodowe wraz z kluczykami, ujawnili i zabezpieczyli funkcjonariusze wołomińskiej Komendy oraz Placówki Straży Granicznej w Terespolu na terenie „szrotu samochodowego” pod Wołominem.

Kryminalni wołomińskiej Komendy oraz funkcjonariusze i biegły z Placówki Straży Granicznej w Terespolu przeprowadzili w ubiegłym tygodniu na terenie powiatu wołomińskiego kolejne już, wspólne działania ukierunkowane na zwalczanie przestępczości samochodowej. Informacje jakie posiadali funkcjonariusze wskazywały, że na terenie jednego ze „szrotów samochodowych” pod Wołominem mogą znajdować części i pojazdy pochodzące z kradzieży.

Policjanci udali się pod wskazany adres. Podczas kontroli znajdujących się na posesji pociętych karoserii samochodowych, silników i skrzyń biegów funkcjonariusze ujawnili, że pola numerowe większości z nich zostały celowo usunięte, co wskazało, że mogą one pochodzić z kradzieży.

Na terenie posesji znajdowały się też pojazdy, karoserie, elementy blacharskie oraz liczne podzespoły wyposażenia pojazdów posiadające numery nadające się do identyfikacji. Funkcjonariusze wspólnie z biegłym ujawnili i zabezpieczyli do badań karoserię pojazdu nissan navara, 18 silników, 11 skrzyń biegów, 7 poduszek powietrznych, 1 poduszkę powietrzną wraz z kierownicą, 2 kurtyny powietrzne, 3 elementy wyposażenia wewnętrznego pojazdów. Podzespoły te pochodziły głównie z samochodów marek japońskich. Ponadto ujawnili i zabezpieczyli 27 szt. elementów karoserii z nr VIN oraz 3 szt. komputerów samochodowych wraz z kluczykiem. W wyniku wstępnych sprawdzeń funkcjonariusze ustalili, że części pochodzą z pojazdów utraconych w Warszawie, na terenie województwa mazowieckiego oraz w Niemczech.

Szrot samochodowy pod Wołominem z kradzionymi częściami, fot: KPP Wołomin

Funkcjonariusze zatrzymali 42-latka, właściciela posesji. Zebrany materiał dowodowy, już na tym etapie, pozwolił policjantom wydziału dochodzeniowo – śledczego wołomińskiej Komendy na przedstawienie Dariuszowi K. dwóch zarzutów popełnienia przestępstwa paserstwa, za co może mu grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Zabezpieczony pojazd, karoserie i części zostaną teraz poddane szczegółowym badaniom mechanoskopijnym, na podstawie których biegli będą mogli potwierdzić, że pochodzą z przestępstwa kradzieży.

W przedmiotowej sprawie funkcjonariusze wołomińskiej Komendy będą prowadzić dalsze czynności i już zapowiadają kolejne kontrole miejsc ukrywania i demontażu pojazdów pochodzących z kradzieży oraz zatrzymania osób trudniących się tym procederem.