Ta pamięć jest autentyczna

Niewielka, licząca zaledwie 700 mieszkańców wieś Mokre w gminie Radzymin, to malownicze miejsce na mapie powiatu, które jest niezwykle mocno związane z historią tego terenu. Od kilka lat właśnie tu obywają się pierwsze uroczystości związane z obchodzeniem kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Tym „łącznikiem” między wspaniałą historią tego miejsca i współczesnością jest posadowiony z woli mieszkańców obelisk ku czci gen. Stefana Waltera, który na tych polach został śmiertelnie ranny w bitwie z przeważającymi siłami przeciwnika.

Reklama

Miejsce szczególne, swoistym symbolem bohaterstwa, a jednocześnie, „żywy” pomnik pamięci, pieczołowicie doglądany przez każdego mieszkańca wsi Mokre.

Od kilku lat to Oni wsparci działaniami sołtys Marleny Kolatorskiej–Pośnik oddają pamięć bohaterowi walk 1920 roku, organizują uroczystości pod obeliskiem generała składając kwiaty, zapalając znicze.

Nie inaczej było podczas obchodów 103 rocznicy, od rana wokół obelisku krzątali się mieszkańcy, przygotowując się możliwie najlepiej do przyjęcia gości i licznych delegacji. I tym razem, było ich nie mało, począwszy od poseł Bożeny Żelazowskiej, przedstawicieli władz Sejmiku Mazowieckiego, przedstawicieli samorządu powiatowego i władz gminy z wiceburmistrzem Krzysztofem Dobrzynieckim i Przewodniczącą rady Elżbietą Darką.