Triduum paschalne

1859
Triduum Paschalne

Podczas Triduum Paschalnego przeżywamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Dla katolików są to najważniejsze dni w roku.

W Wielki Czwartek rano odprawiana jest msza święta Krzyżma, w czasie której księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. W trakcie mszy zostają też poświęcone oleje do udzielania sakramentów świętych. Wieczorem wierni gromadzą się na liturgii nawiązującej do Ostatniej Wieczerzy. W wielu kościołach tego dnia kapłani obmywają nogi dwunastu mężczyznom, tak, jak Jezus obmywał nogi apostołom. Po zakończeniu czwartkowej liturgii w kościołach milkną dzwony.

Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa. Tego dnia nie odprawia się mszy świętej. W kościołach odprawiona zostanie tylko liturgia Męki Pańskiej. W jej trakcie adorowane jest drzewo krzyża, które staje się znakiem zbawienia. Po zakończeniu liturgii następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i przeniesienie go do symbolicznego Grobu Pańskiego.

Mszy świętej nie ma także w Wielką Sobotę. Tego dnia wierni święcą pokarmy i odwiedzają Groby Pańskie. Wieczorem gromadzą się na liturgii Wigilii Paschalnej, która zalicza się już do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W trakcie nabożeństwa święcony jest ogień i woda. Wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Zabrzmi też radosne Alleluja.

Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się procesją rezurekcyjną o godz. 6:00, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Potem wierni gromadzą się na mszy świętej. Szczegółową specyfikę Triduum Paschalnego przedstawi specjalnie dla Was ks. Łukasz Lach z parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie:

Komentarze