Unijne środki na nowe pociągi relacji Warszawa – Tłuszcz

Pociąg, fot. Koleje Mazowieckie

Dziś przedstawiciele Kolei Mazowieckich oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali cztery umowy na 580 mln zł dofinansowania na zakup nowego taboru.

Od lat dbamy o to, aby mieszkańcy mogli podróżować bezpiecznie i komfortowo. Nowe pociągi będą nowoczesne i energooszczędne, a liczniejszy tabor pozwoli na zwiększenie częstotliwości ich kursowania na Mazowszu. Co ważne, jest to impuls rozwojowy dla naszego regionu. Wszystkie zamówione pociągi mają być produkowane na Mazowszu – w zakładach firmy Stadler w Siedlcach – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. –

Dziś Koleje Mazowieckie są najnowocześniejszym przewoźnikiem regionalnym w kraju. Tylko w zeszłym roku z ich usług skorzystało ponad 62 mln osób, a dzięki realizowanym inwestycjom jest też niekwestionowanym liderem pod względem liczby nowoczesnego taboru – dodaje.

13. rok działalności samorządowej spółki Koleje Mazowieckie upływa pod znakiem historycznych inwestycji. W styczniu br. spółka podpisała umowę ramową na zakup 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które dostarczy w Stadler Polska Sp. z o.o.

Nie ulega wątpliwości, że zakup nowego taboru zdecydowanie poprawi ofertę przewozową Kolei Mazowieckich. Po dostarczeniu pojazdów komfort podróżowania koleją na Mazowszu będzie zatem jeszcze lepszy. Cieszę się, że w Centrum Unijnych Projektów Transportowych doceniono nasze projekty i tak wysoko oceniono ich wartość merytoryczną – mówi Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

413 mln złotych na nowe pociągi relacji Warszawa – Tłuszcz, fot: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Koleje Mazowieckie na wykonanie tej inwestycji aplikowały o unijne środki w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowita wartość projektów to ponad 1,4 mld zł, a poziom dofinansowania wynosi 50 proc. kwoty wydatków kosztów kwalifikowalnych. Przewoźnik otrzyma zatem 580 mln zł na realizację czterech projektów:

„Zakup 12 sztuk nowych pięcioczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych I”
Pojazdy będą obsługiwały trasę pomiędzy Sochaczewem, Warszawą i Celestynowem.
Termin dostaw – 2019 r.
Wartość całkowita projektu – 316,40 mln zł.
Kwota dofinansowania – 128,55 mln zł.

„Zakup 12 sztuk nowych pięcioczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych II”
Pojazdy będą obsługiwały trasę pomiędzy Skierniewicami, Warszawą i Mińskiem Mazowieckim
Termin dostaw – 2020 r.
Wartość całkowita projektu – 310,25 mln zł.
Kwota dofinansowania – 126,05 mln zł.

„Zakup 15 sztuk nowych pięcioczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych”
Pojazdy będą obsługiwały trasę pomiędzy Górą Kalwarią, Czachówkiem, Warszawą i Modlinem.
Termin dostaw – 2021 r.
Wartość całkowita projektu – 387,77 mln zł.
Kwota dofinansowania – 157,57 mln zł.

„Zakup 16 sztuk nowych pięcioczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych”
Pojazdy będą obsługiwały trasę pomiędzy Warszawą i Tłuszczem.
Termin dostaw – 2022 r.
Wartość całkowita projektu – 413,61 mln zł.
Kwota dofinansowania – 168,07 mln zł.

Nasze plany zakupowe są bardzo ambitne, dlatego musieliśmy kreatywnie podejść do kwestii finansowania tych śmiałych zamierzeń. Dzięki świetnie napisanym projektom udało się otrzymać ogromne dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez CUPT. Przypomnę, że tydzień temu podpisaliśmy umowę z dwoma bankami: PKP BP oraz BGK na kredyt w wysokości ponad miliarda złotych. Ta umowa jest dla nas dowodem zaufania i świadczy o tym, że Koleje Mazowieckie to pewny finansowo partner – dodaje Cezary Lewandowski, członek zarządu, dyrektor finansowy Kolei Mazowieckich.

źródło: Marta Milewska, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego