Uroczystości z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Ząbkach

Uroczystości z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Ząbkach

Burmistrz Miasta Ząbki Małgorzata Zyśk zaprasza na uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r., które odbędą się w Ząbkach w dniu 13 sierpnia.

Uroczystości odbędą się z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, a także Chóru Miejsko Parafialnego Mater Misericordiae, Orkiestry Dętej Miasta Ząbki i pocztów sztandarowych, w kościele pw. Trójcy Św. w Ząbkach przy ul Piłsudskiego 46.

Mszę św. tego dnia odprawi ks. ppłk dr Ireneusz Biruś – Proboszcz Parafii Wojskowej Warszawa – Rembertów. Tuż po mszy odbędzie się oficjalnie odsłonięcie pamiątkowego muralu poświęconego ks. Ignacemu Skorupce, który znajduje się na Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Piłsudskiego 35.

Następnie zgromadzeni przejdą na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem Poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r. zostanie odczytany Apel Poległych i zostaną złożone kwiaty. Na cmentarzu będzie oddana także salwa honorowa ku czci poległych w wykonaniu Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Zostanie również odsłonięta tablica z nazwiskami pochowanych w ząbkowskiej kwaterze żołnierzy 1920 roku.

Tę część uroczystości poprowadzi Mirosław Sobiecki, społeczny Doradca Burmistrza Ząbek ds. Kultury, Dowódca Jednostki Strzelców Ząbkowskich.

Wydarzenia z cyklu 100. lecia Bitwy Warszawskiej w Ząbkach objęte są Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Uroczystości odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego w związku z epidemią COVID – 19. Wszystkich biorących udział w uroczystościach obowiązują maseczki. W kościele będzie dostępny płyn do dezynfekcji rąk. Obowiązkowe także jest zachowanie dystansu społecznego.

Uroczystości z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Ząbkach