Uwierzyła że pomaga córce – straciła oszczędności

Radiowóz policji, fot: fotolia.com

Policjanci z powiatu wołomińskiego kolejny raz ostrzegają przed działalnością oszustów, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy służb, przedstawicieli różnych instytucji, członków rodziny lub znajomych i proszą o przekazanie pieniędzy, bądź kodów do płatności. Tym razem ofiarą przestępstwa padła 82-letnia kobieta, która wierząc, że pomaga córce, straciła 20 tysięcy złotych.

Przestępcy wykorzystują wszelkie okazje na szybkie zdobycie pieniędzy. W tym celu wymyślają różnego rodzaju historie. Jedną z nich jest opowieść o rzekomym „wypadku drogowym”. Ostatnio na terenie Zielonki doszło do oszustwa i wyłudzenia pieniędzy w taki właśnie sposób.

Na telefon stacjonarny 82-latki zadzwonił mężczyzna, który słuchawkę przekazał płaczącej kobiecie. Osoba podająca się za córkę rozmówczyni, poinformowała ją, że miała wypadek, w wyniku którego potrąciła ciężarną kobietę. Powiedziała, że chce uniknąć konsekwencji, w tym aresztowania i potrzebuje pieniędzy, po które przyjedzie kurier. Seniorka pod wpływem stresu i wywieranej na niej presji czasu, postąpiła zgodnie z instrukcją oszustów. Przekazała im gotówkę w kwocie 20 tysięcy złotych i kontakt się urwał. Gdy starsza osoba zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa, było już za późno.

Drogi seniorze – zachowaj ostrożność jeżeli dzwoni do Ciebie ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny czy policjanta i prosi o gotówkę lub informuje, że Twoje pieniądze na koncie są zagrożone. Nie podejmuj żadnych pochopnych działań. Nie działaj w pojedynkę, tylko podziel się tą informacją z bliskimi. Nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Ze swojej strony apel i prośbę kierujemy również do osób młodych. Rozmawiajcie o takich historiach z waszymi rodzicami i dziadkami. Ostrzeżcie ich przed działalnością oszustów, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy służb, przedstawicieli różnych instytucji, członków rodziny lub znajomych. Każda z metod może się różnić. Jednak każda kończy się tak samo.

mł. asp. Monika Kaczyńska