W poniedziałek otwarcie miejskich przedszkoli w Markach

W poniedziałek otwarcie miejskich przedszkoli w Markach, fot: marki.pl

18 maja znów zaczną pracować cztery miejskie przedszkola w Markach. Ostatnie dni upłynęły pod znakiem ich przygotowania do ponownego otwarcia. Wszystkie placówki będą działać w zmienionych warunkach. Powód jest oczywisty – epidemia koronawirusa.

– Wprowadzamy takie zabezpieczenia, które zminimalizują ryzyko pojawienia się COVID-19 na terenie naszych placówek. Wcielamy w życie własne procedury (znajdują się lub znajdą się na stronach poszczególnych przedszkoli), będziemy również przestrzegać wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia. Proszę rodziców o zapoznanie się z nimi. Praca przedszkola w obecnych warunkach sanitarnych jest dość skomplikowana i z całą pewnością będzie wymagała dyscypliny od wszystkich – dzieci, rodziców i personelu – podkreśla Jacek Orych, burmistrz miasta.

Reklama

– Nasze wszystkie przedszkola są przygotowane na przyjęcie dzieci. Każde pomieszczenie przedszkolne poddano dezynfekcji przez ozonowanie. Placówki są zaopatrzone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji i utrzymania czystości. Wszystkie placówki posiadają wystarczającą obsadę kadrową – dodaje Andrzej Motyka, dyrektor Centrum Usług Wspólnych, czyli instytucji zarządzającej miejską edukacją.

Reklama

Po analizie ankiet wypełnionych przez rodziców w maju samorząd uruchomi 12 oddziałów przedszkolnych:

Przedszkole Miejskie Nr 1 Wesoły Skrzat 3 oddziały
Przedszkole Miejskie Nr 2 3 oddziały
Przedszkole Miejskie Nr 3 Bajkowy Świat 4 oddziały
Przedszkole Miejskie Nr 5 2 oddziały
Miasto prognozuje, że w czerwcu ich liczba zwiększy się do 18-19
Przedszkole Miejskie Nr 1 Wesoły Skrzat 5 oddziałów
Przedszkole Miejskie Nr 2 7 oddziałów
Przedszkole Miejskie Nr 3 Bajkowy Świat 4 oddziały
Przedszkole Miejskie Nr 5 2/3 oddziały

Oto kilka podstawowych zasad funkcjonowania przedszkoli:
– placówki będą pracować od godz. 7.00 do godz. 17.00
– każda osoba wchodząca na teren przedszkola zobowiązana jest nosić maseczkę/przyłbicę zakrywającą nos i usta oraz rękawiczki.
– minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 mkw na wychowanka i każdego opiekuna. Maksymalna liczebność grupy to 12 osób (w uzasadnionych wypadkach może być zwiększona o 2 osoby).
– zgodnie z wytycznymi GIS rodzic jest zobowiązany przyprowadzania do przedszkola dziecka zdrowego, bez objawów choroby. Przy wejściu do przedszkola dziecko będzie mieć mierzoną temperaturę.
– w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, które realizują zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
– przedszkola będą ograniczać kontakt między grupami i osobami z zewnątrz
– w przedszkolu będzie oddzielne pomieszczenie na wypadek konieczności wyizolowania osoby, u której stwierdzono niepokojące objawy