W poszukiwaniu Litwy w Polsce

W poszukiwaniu Litwy w Polsce, fot: UM Kobyłka

Wczoraj w Kobyłce gościli przedstawiciele litewskiej „Ekspedycji Narodowej” wraz z publiczną telewizją LTV. Gościom towarzyszył profesor Alfredas Bumblauskas z Uniwersytetu Wileńskiego. Wizyta poświęcona była poszukiwaniu śladów Litwy na kobyłkowskim cmentarzu.

Dwutygodniową wycieczkę litewska „Ekspedycja Narodowa” zaczęła od zwiedzenia Warszawy. Na ich mapie podróży można zobaczyć wiele miast, nie zabrakło także Kobyłki. Wraz z Honorowym Obywatelem Miasta, profesorem Oskarem Czernikiem, spotkali się na zabytkowym miejskim cmentarzu przy ul. Ks. Marmo. Pan Oskar Czernik, który z pasją niestrudzenie wciąż poszukuje informacji o historii Kobyłki, opowiedział o wspólnych losach Polski i Litwy zagranicznym gościom, w szczególności uwzględniając insurekcję kościuszkowską. Nie zabrakło też chwili zadumy nad tablicą upamiętniającą poległych litewskich żołnierzy w 1794 roku, którą w październiku zeszłego roku odsłonili Burmistrz Miasta Robert Roguski wraz z Ambasadorem Republiki Litewskiej Sarunasem Adomaviciusem.

W poszukiwaniu Litwy w Polsce, fot: UM Kobyłka

Po części oficjalnej przedstawiciele z Litwy odwiedzili  Urząd Miasta, gdzie dostali upominki, które z pewnością będą okazją do miłych wspomnień związanych z wizytą w Kobyłce. Następnym punktem podróży jest Gdańsk.

W poszukiwaniu Litwy w Polsce, fot: UM Kobyłka

Źródło: UM Kobyłka