Weller 2 Kołaków’44 – relacja

Wczoraj w Kołakowie obchodzona była 73. rocznica zrzutu żołnierzy Cichociemnych na placówkę odbiorczą „Imbryk”. Sprzyjająca pogoda zgromadziła wielu mieszkańców. 

 

Obchody pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, rozpoczęły się od 2 Nocnego Biegu Terenowo-Przełajowego, w którym wystartowali najmłodsi uczestnicy imprezy.

Wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji, między innymi pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawy plenerowe poświęcone żołnierzom Cichociemnym oraz żołnierzom AK, wystawy sprzętu i ubrań z epoki oraz umundurowania żołnierzy GROM. Dla najmłodszych przygotowano pokaz gier planszowych oraz stanowiska animacyjno-edukacyjne.

Chwilę po godzinie 19.00 oczy wszystkich zgromadzonych skierowały się ku niebu, aby podziwiać skok czterech skoczków spadochronowych – członków Związku Polskich Spadochroniarzy, w tym żołnierzy Wojsk Specjalnych. Po wylądowaniu, mieszkańcy stanęli do wspólnego zdjęcia i ułożyli napis „PLACÓWKA IMBRYK”.

Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Chwały Oręża Polskiego. O godz. 20.00 bieg z przeszkodami rozpoczęli dorośli. Cztery grupy wyruszyły o zmroku mając do pokonania dystans 7 km.

Na mieszkańców czekało również ognisko i tradycyjna wojskowa grochówka.

Zwieńczeniem imprezy był pokaz laserowy. Świetlna animacja przedstawiła szczegóły operacji, której finał rozegrał się w Kołakowie. Na niebie można było oglądać trasę przelotu Liberatora – samolotu, który transportował żołnierzy cichociemnych – z Brandisi (Włochy) przez Belgrad, Budapeszt, Kraków, Warszawę, Radzymin do Kołakowa.