Wielkie zmiany w Powiatowej Bibliotece

1522
Wielkie zmiany w Powiatowej Bibliotece, fot: Starostwo Powiatowe w Wołominie

Rozpoczęła się rozbudowa budynku Powiatowej Biblioteki Publicznej, położonego przy ul. Ogrodowej 1A w Wołominie.

W ramach realizacji inwestycji budynek zostanie przebudowany i powiększony. Zaplanowano także budowę przyłączy kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz przyłączy wody, budowę wewnętrznej linii zasilającej i ciągu pieszo-jezdnego. Dotychczas została wyburzana klatka schodowa ze słynnymi drewnianymi schodami oraz lampą. Schody, niestety pozostaną już tylko na zdjęciach i w pamięci pracowników i czytelników biblioteki, natomiast lampa będzie ozdobą nowego budynku. Wykonawcą inwestycji jest firma AKPOL. Przewidziany termin zakończenia to 30 czerwca 2018 r. Zarząd Powiatu Wołomińskiego podjął decyzję, że po zakończeniu inwestycji i powrocie Powiatowej Biblioteki Publicznej do siedziby przy ul. Ogrodowej 1A placówka otrzyma imię Heleny i Stefana Nasfeterów.

Wielkie zmiany w Powiatowej Bibliotece, fot: Starostwo Powiatowe w Wołominie

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie przez blisko pół wieku znajdowała się przy ul. Ogrodowej, w przedwojennym budynku będącym własnością Heleny i Stefana Nasfeterów. Nasfeterowie aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym ówczesnego Wołomina, już przed 1927 rokiem uruchomili w tym samym budynku kino „Oaza”.

Przez wiele lat placówka funkcjonowała jako Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie. Od lipca 2013 roku, po przejęciu jej przez Starostwo Powiatowe w Wołominie, nosi nazwę Powiatowej Biblioteki Publicznej. Od kilku lat zajmuje wynajęty lokal przy ul. Warszawskiej 22.

PBP od 60 lat służy swoim imponującym księgozbiorem, którego ogromną część stanowią książki o charakterze naukowym (w tej chwili jest to ok. 60 tys. woluminów). Poza tradycyjną literaturą biblioteka oferuje również audiobooki, filmy DVD, czasopisma oraz bezpłatny dostęp do Internetu. Osoby niewidome i słabo widzące mogą skorzystać ze specjalnych czytaków. PBP bierze także czynny udział w życiu powiatu i współpracuje z bibliotekami znajdującymi się na jego terenie.

Wielkie zmiany w Powiatowej Bibliotece, fot: Starostwo Powiatowe w Wołominie

źródło: Starostwo Powiatowe w Wołominie

Komentarze