Wizyta węgierskiej delegacji w Wołominie

W czwartek 17 stycznia do Wołomina przyjechali przedstawiciele Węgier. Delegacji przewodził Németh Szilárd – parlamentarny sekretarz stanu, wiceminister Obrony Narodowej Węgier.

Towarzyszyli mu m.in. dr Kovács Vilmos pułkownik, (MO) dowódca Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie oraz dr Körmendy Adrienne, Konsul Generalna Węgier w Krakowie.

Goście odwiedzili Samorządową Instytucję Kultury „Park Kulturowy – Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” w Ossowie, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca braterską pomoc Węgier w Bitwie Warszawskiej 1920.

Blisko 100 lat temu mieszkańcy 21. dzielnicy Budapesztu Csepel dostarczali amunicję dla walczących obrońców stolicy. W 2012 roku władze gminy Wołomin oraz dzielnicy Csepel podpisali umowę o współpracy. Od tego czasu Wołomin prowadzi wymianę w zakresie kultury, ochrony środowiska, turystyki, kontaktów pomiędzy lokalnymi przedsiębiorcami, instytucjami i organizacjami.

Wizyta była również okazją do wspólnego oddania hołdu 3 zamordowanym żołnierzom węgierskim, którzy w 1944 mieszkali na terenie powiatu. Do dziś nie znamy nazwisk śmiałków, którzy odmówili mordowania Polaków i za to zostali straceni. Ich ciała znajdują się w mogile na terenie poligonu w Zielonce. Bohaterska postawa do dziś budzi podziw i szacunek.

Podczas wizyty zostały ustalone warunki współpracy pomiędzy przedstawicielami Węgier, Gminą Wołomin i Stowarzyszeniem Wizna 1939, dotyczące ekshumacji żołnierzy węgierskich z mogił w Ossowie i pochowania ich na wołomińskim cmentarzu.

Oficjalna część wizyty zakończyła się Mszą Świętą w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce.

źródło/fot: wolomin.org