Współpraca Kobyłki ze Schroniskiem w Korabiewicach

Współpraca Kobyłki ze Schroniskiem w Korabiewicach, fot: kobylka.pl

Burmistrz Edyta Zbieć podpisała właśnie umowę ze schroniskiem, które będzie przyjmowało bezdomne zwierzęta z terenu Kobyłki.

Będzie to – znane większości osób – Schronisko w Korabiewicach, prowadzone przez Fundację Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva!, nazywane popularnie Korabkami. To wielki sukces, ponieważ schronisko zasadniczo nie podejmuje współpracy z gminami.

Kobyłka jest jedyną gminą, z którą schronisko rozpoczęło współpracę. Prezes Fundacji Viva! Cezary Wyszyński zrobił wyjątek dla Kobyłki. Przekonały go działania Miasta w zakresie przeciwdziałania bezdomności i to, że jeśli zwierzęta z Kobyłki nawet trafiają do schroniska, to w dobrym stanie – wyleczone z chorób, zachipowane, wykastrowane lub wysterylizowane.

Burmistrz Edyta Zbieć od początku kadencji deklarowała zaangażowanie w sprawy zwierząt i doceniała aktywność mieszkańców przy poszukiwaniu właścicieli zagubionych psów czy kotów. Właśnie dzięki mieszkańcom zmniejszyła się bezdomność w mieście, bo to oni – szybciej niż urząd czy współpracujące z urzędem organizacje – znajdują domy tymczasowe i osoby mogące adoptować zwierzę. Doceniając jednak dobre serca mieszkańców, Urząd Miasta zdawał sobie sprawę, że są to działania czysto wolontariackie, które nie mogą zastąpić pracy urzędników. Dlatego też Burmistrz wyłączyła sprawy zwierząt spod Wydziału Ochrony Środowiska i stworzyła osobne stanowisko zajmujące się Ochroną Zwierząt.

Korabiewice to wieś w województwie mazowieckim. Tamtejsze schronisko dla zwierząt należy do najlepszych w Polsce i jest uważane za wzorcowe. Prowadzone jest od 2012 roku przez Fundację Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva! Facebookowy profil Schroniska w Korabiewicach ma prawie 194 tys. fanów. Prowadzony jest przez wolontariuszy, zasypuje oglądających informacjami o swoich podopiecznych, a przekazuje je w wielu formach: grafik, zdjęć i wideo. Schronisko w Korabiewicach sięga także po formułę wydarzeń, dzięki którym każda adopcja to odrębna historia, można ją śledzić, brać w niej udział i dzielić się ze znajomymi. Z informacji dostępnej na stronie internetowej Fundacji Viva! dowiadujemy się, że obecnie pod opieką schroniska znajduje się ponad 320 zwierząt (psów, kotów, ale także koni, kóz, świń czy krów). Łącznie pod opieką Fundacji Viva! w całej Polsce jest ponad 2000 zwierząt.

Schronisko w Korabiewicach słynie z dobrych warunków zapewnianych zwierzętom, a także z dostępności wolontariatu. Potwierdzają to opinie osób, które adoptowały stamtąd zwierzęta – według nich nie jest to standardowe schronisko, lecz niesamowite miejsce, gdzie wszystkie zwierzęta otrzymały nowy, opiekuńczy dom, a cała załoga i wolontariusze – całkowicie oddani swoim podopiecznym – wykonują mnóstwo dobrej pracy, płynącej prosto z serca, a warunki, w jakich przebywają zwierzęta daleko odbiegają od typowych „schroniskowych norm”.

Współpraca Kobyłki ze Schroniskiem w Korabiewicach