Wzrasta liczba mieszkańców Marek

Wzrasta liczba mieszkańców Marek, fot: marki.pl

Większa liczba mieszkańców w gminie to większe dochody z PIT w kasie miasta.

Liczba mieszkańców Marek nieustająco rośnie – taki wniosek płynie z danych Wydziału Spraw Obywatelskich ratusza. Na koniec 2018 r. w Markach było zameldowanych 32 332 osoby: 31 735 na pobyt stały oraz 597 osób na czasowy. Widać dodatnią dynamikę w porównaniu z końcem 2017 r. Wówczas w Markach zameldowanych było 31 197 osób (30 680 na pobyt stały oraz 517 na czasowy).

Rosnąca liczba zameldowanych mieszkańców to pozytywna wiadomość. Jednym z głównych źródeł dochodów samorządu jest udział w podatku PIT, pobieranym przez rząd. W tegorocznym budżecie jest to kwota aż 61 mln zł. Dzięki temu miasto może utrzymywać poziom inwestycji na wysokim poziomie.

– Dochody z PIT są jednym z najważniejszych źródeł finansowania m.in. naszych inwestycji oraz edukacji dzieci. Ostatnio policzyliśmy, że statystyczny mieszkaniec Marek, o ile oczywiście jest zameldowany, wnosi rocznie do miejskiej kasy ponad 1800 zł. Dlatego dziękujemy wszystkim osobom, które wskazały Marki w rocznym zeznaniu podatkowym jako miejsce zamieszkania. Namawiamy tych, którzy mieszkają w Markach i rozliczają się jeszcze w innym miejscu, by w tym roku wspomogli nasze działania i wpisali do rocznego PIT nasze miasto – apeluje Jacek Orych, burmistrz Marek.

 

Wzrasta liczba mieszkańców Marek

Aby rozliczać się w Markach, można się zameldować (osobiście lub przez internet) albo złożyć formularz aktualizacyjny ZAP3 (jego wypełnienie zajmie kilka minut).

– Nic to podatnika nie kosztuje, a nam ułatwi realizację inwestycji – dodaje Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza.

W ramach corocznej akcji „Tu mieszkam, tu płacę podatki, tu zyskam nowe inwestycje” Marki starają się o milionowe kwoty. Władze miasta szacują, że bez meldunku mieszka 10-15 tys. osób. Z prostego mnożenia wynika, że co roku nie wpływa do budżetu od 18 do 27 mln zł! Przez dziesięć lat te kwoty urosłyby do 180-270 mln zł.

– Za 180 mln zł mogliśmy przeprowadzić 15 podobnych modernizacji dróg jak na Zieleńcu – dodaje Dariusz Pietrucha.

źródło: TM/marki.pl