W tegorocznej edycji złożono do Mareckiego Budżetu Obywatelskiego 20 projektów z czego 8 w kategorii zadań twardych i 12 w kategorii zadań miękkich. Głosowanie trwa do 21 września.
Na 2 pozycji listy projektów twardych znajduje się budowa Markowego Skateparku – projekt złożony przez Krzysztofa Jaszczyka, Ksawerego Mikosza, Marcina Suligowskiego, Jacka Domaszczyńskiego, Mateusza Mikosza, Izabelę Kotulińską, Dawida Potera i Szymona Klementowskiego
Celem projektu jest stworzenie wielofunkcyjnego Markowego Skateparku – miejsca do bezpiecznej zaawansowanej jazdy na hulajnodze, deskorolce, rolkach czy rowerze typu BMX. Projekt skierowany jest do osób w wieku szkolnym, młodzieży oraz dorosłych. Publiczne, darmowe miejsce aktywnego wypoczynku dla wszystkich. Lokalizacja umożliwi aktywne spędzanie czasu całym rodzinom – na powietrzu, wśród zieleni.
Uruchomienie skateparku w Markach, w których mieszka duża liczba dzieci i młodzieży oraz sprowadza się coraz więcej młodych ludzi, jest świetnym pomysłem na zapewnienie dzieciom i młodzieży miejsca, gdzie będą mogły bezpiecznie spędzać czas wolny oraz rozwijać swoje pasje. Realizacja tego projektu jest niezbędna ze względu na brak podobnych, rozwiniętych obiektów w najbliższej okolicy. W dobie wszechobecnego zalewu treści elektronicznych rozszerzenie oferty mareckich miejsc rekreacji i zabawy jest niezwykle ważne – skatepark doskonale wpisuje się w ten trend.
Zwiększenie zagospodarowania przestrzeni publicznej pozwoli wpłynąć nie tylko na jej rozwój, ale i na poszerzenie funkcjonalności sportowej i aktywnego wypoczynku na terenie miasta oraz zminimalizuje problem dzieci jeżdżących na rolkach po ulicach .chodnikach. Z powodu braku tego typu obiektu młodzież jeździ w miejscach do tego nieprzystosowanych, narażając na urazy nie tylko siebie, ale i osoby postronne. Lokalizacja skateparku przy ul. Grunwaldzkiej, obok pumptracku i górki saneczkowej pozwoli na zwiększenie zainteresowania miejscem, które bezpośrednio graniczy z obszarem zielonym – leśnym, co może wpłynąć tylko pozytywnie na marecką społeczność.
Skatepark to specjalny tor przeznaczony do uprawiania sportów ekstremalnych (jazda na deskorolce, rowerze typu BMX czy wyczynowa jazda na rolkach). W skateparku może znajdować się wiele przeszkód przeznaczonych do nauki trików. Będzie on miejscem publicznym, z którego korzystanie jest darmowe. Miejsce to umożliwi aktywne spędzanie czasu przez dzieci i młodzież a także ich rodziny – bezpiecznie i na powietrzu.
Najważniejsze korzyści to integracja dzieci i młodzieży, ich aktywizacja i danie im możliwości realizowania ich zainteresowań i pasji. Można zauważyć, że w ostatnich latach dzieci gorzej funkcjonują w realnej przestrzeni publicznej i naszym obowiązkiem jest otoczenie ich szczególną troską i uwagą. Nie można dopuścić do tego, aby utknęły w stanie rozleniwienia, zobojętnienia i szczególnie należy zadbać, aby integrowały się w swojej społeczności poprzez ruch, zabawę i sport. Kolejne miejsce zaawansowanej aktywności fizycznej jaką jest skatepark spowoduje, że mareckie młode pokolenie chętniej swój wolny czas spędzi na świeżym powietrzu, wśród rówieśników, zamiast przed komputerami. To jest również odpowiedź na prośby dzieci młodzieży dotyczące budowy skateparku umożliwiającego zaawansowaną i bezpieczną rozrywkę, połączoną z ruchem na świeżym powietrzu.
W Markach brakuje miejsca dla dzieci i młodzieży, w którym mogą bezpiecznie uczyć się i rozwijać pasje na deskach, rolkach czy hulajnogach. Ulice nie są bezpieczne, a użytkowanie miejskich ławek, schodów czy pomników do uprawiania sportów nie służy nikomu ani pod względem estetycznym ani bezpieczeństwa.
Wobec wzrastającego zainteresowania rolkowo-skate’owymi sportami wśród młodego pokolenia, potrzebę zorganizowania skateparku odczuwają nie tylko rodzice, dzieci i młodzież, ale cała lokalna społeczność. Jako pomysłodawcy jesteśmy pewni, że skatepark będzie się cieszyć ogromnym zainteresowaniem całych rodzin z dziećmi oraz młodzieży, sprzyjając integracji mieszkańców, poprawie ich kondycji psycho-fizycznej oraz wspólnemu wypoczynkowi rodzinnemu i dobru ogólnospołecznemu.
Lokalizacja: ul. Grunwaldzka, przy pumptracku i górce saneczkowej
Głosowanie: >>LINK<<