Zestawy konwersyjne do MSBS GROT wykorzystywane w szkoleniu mazowieckich terytorialsów

Zestawy konwersyjne do MSBS GROT wykorzystywane w szkoleniu mazowieckich terytorialsów, fot: 5MBOT

Nowoczesny sprzęt to domena Wojsk Obrony Terytorialnej. 5 Mazowiecka Brygada OT na swoim wyposażeniu posiada m.in. celowniki holograficzne, nowe hełmy HP-05, pistolety VIS 100, a od połowy kwietnia żołnierze brygady mogą szkolić się z wykorzystaniem zestawów do konwersji karabinka GROT produkowanych przez Fabrykę Broni w Radomiu.

Zestawy UTM (Ultimate Training Munition) zawierają pociski barwiące, charakteryzujące się znacznie mniejszą energią początkową od amunicji bojowej. Mniejszy dystans prowadzenia ognia pozwala na wykorzystanie zestawów konwersyjnych do symulowaniu walk w terenie zurbanizowanym, pozwalają one na prowadzenie realistycznych ćwiczeń taktycznych przy lepszym odzwierciedleniu rzeczywistych trafień niż np. stosowanie symulatorów laserowych i nabojów ślepych. Dzięki zastosowaniu zestawu konwersyjnego każdy żołnierz może korzystać z broni, która została mu przydzielona i której używa podczas szkoleń rotacyjnych, ma możliwość bezpiecznej nauki posługiwania się bronią przy zachowaniu pełnego realizmu pola walki, w tym m.in. treningu Force – on – Force czyli treningu z możliwością wymiany ognia po miedzy uczestnikami szkolenia.

Pilotażowe szkolenie z UTM przeprowadzone zostało przez przedstawicieli radomskiej firmy, którzy w profesjonalny sposób przekazywali żołnierzom 5 Brygady swoją wiedzę merytoryczną oraz techniczną, a także czuwali nam treningiem bojowym. W szkoleniu udział wzięli dowódcy kompanii i plutonów, którzy podczas prowadzenia szkoleń rotacyjnych z żołnierzami będą mogli przekazać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu użytkowania systemów konwersyjnych.

UTM podczas szkolenia zintegrowanego w siedleckim batalionie
Jednym z elementów szkolenia zintegrowanego, które od 15 do 28 maja odbywali siedleccy terytorialsi w swoim rejonie odpowiedzialności, było działanie żołnierza w terenie zurbanizowanym. Poruszanie się po ulicach, walki w pomieszczeniach, wchodzenie do budynków i budowanie systemu obrony w opanowanych budynkach to zagadnienia szkoleniowe podczas, których po raz pierwszy żołnierze – ochotnicy mieli możliwość zastosować systemy konwersyjne UTM do karabinka GROT.

– Możliwość prowadzenia ognia podczas walki w rejonie zurbanizowanym w dużym stopniu odzwierciedla realizm pola walki. Każdy żołnierz mógł na własnej skórze przekonać się jak ważna jest dyscyplina podczas działania oraz dbałość o procedury taktyczne, a także nieustanna analiza pola walki i dynamicznej sytuacji taktycznej – wyjaśnia por. Beata Noskowicz, dowódca szkolenia zintegrowanego.

Zestawy konwersyjne do MSBS GROT wykorzystywane w szkoleniu mazowieckich terytorialsów, fot: 5MBOT