Zielonka świętowała rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zielonka świętowała rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, fot: zielonka.pl

Przy pięknej słonecznej pogodzie i dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Policji przebiegły w Zielonce tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Poczty sztandarowe, zaproszeni goście i mieszkańcy Zielonki rozpoczęli świętowanie od udziału w Mszy św. w intencji Ojczyzny, która miała miejsce w kościele MB Częstochowskiej. Oprawę Eucharystii zapewniła orkiestra oraz Chór Męski im. Józefa Gromali.

Tuż po mszy, uczestnicy obchodów przeszli w przemarszu ulicą Kolejową na skwer Armii Krajowej. Przemarszowi przewodziła Orkiestra Reprezentacyjna Policji. W ubiegłych dwóch latach przemarsz nie odbywał się ze względu na budowę tunelu w ul. Kolejowej.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego rozpoczęła się dalsza część uroczystości przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej. Zebrani wysłuchali preambuły Konstytucji 3 Maja oraz okolicznościowego przemówienia burmistrz Grzegorza Dudzika, w którym przypomniał, że do dziś jesteśmy wszyscy spadkobiercami wzniosłych idei 3- majowej Konstytucji. Zgromadzone delegacje kombatantów, władz samorządowych i instytucji miejskich, złożyły kwiaty pod pomnikiem w hołdzie wszystkim, którzy walczyli za Ojczyznę. Na koniec tej części obchodów ponownie usłyszeliśmy Orkiestrę Reprezentacyjną Policji.

Zielonka świętowała rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, fot: zielonka.pl

Ostatnią częścią obchodów było wręczenie dorocznej nagrody Towarzystwa Przyjaciół Zielonka „Mutka vel Zielonka”. Nagrodę wręczyła Magdalena Hniedziewcz –  prezes TPZ. Nagroda przyznawana jest już od kilkunastu lat, zawsze w dwóch kategoriach.

Nagrodę za rok 2017 otrzymała pani Marta Zubowicz – za zorganizowanie w minionym roku społecznej akcji pn. „Walczymy o uśmiech Marcina”.

Zielonka świętowała rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, fot: zielonka.pl

Pani Marta Zubowicz, patrząc codziennie jak męczy się mama niepełnosprawnego Marcina postanowiła, z dnia na dzień, zorganizować i poprowadzić akcję „Walczymy o uśmiech Marcina”. Znalazła fundację, która profesjonalnie zajęła się organizacyjną i prawną stroną zbiórki. Pani Marcie udało się, poprzez różnorodne działania zmobilizować bardzo wielu mieszkańców Zielonki. Dzięki jej zaangażowaniu w ciągu 5 tygodni zebrane zostało 12 800 złotych, za które został kupiony wózek oraz leki dla borykającego się z niepełnosprawnością Marcina. Spontaniczna i bezinteresowna inicjatywa p. Marty poruszyła mieszkańców Zielonki pokazując, jak można nie oglądając się na niechętne i opieszałe instytucje nieść pomoc, a także – co nie mniej ważne – zauważać w swym otoczeniu ludzi, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.

Nagrodę za całokształt osiągnięć otrzymał pan Jerzy Ejsmund – współzałożyciel i od 40 lat prezes Klubu Biegacza „Lechici” z Zielonki.

Zielonka świętowała rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, fot: zielonka.pl

Celem klubu jest, jak to zostało sformułowane:  „ułatwienie pokonywania własnego lenistwa do biegania, poprzez bieganie w towarzystwie. Klub traktuje bieganie jako wartość samą w sobie, niesłużącą niczemu innemu poza kształtowaniem charakteru” – 40 lat istnienia Klubu i niezliczona ilość maratonów, pół-maratonów, biegów krótko i długodystansowych i triathlonów, nie mówiąc już o biegach zupełnie „prywatnych” świadczy o atrakcyjności takiego stosunku do uprawiania sportu. Trzeba też dodać, że pan Jerzy jest również współzałożycielem i aktywnym uczestnikiem znanego dobrze w Zielonce Klubu Morsów Zielonka, którzy, jak to zostało sformułowane w uzasadnieniu: w sezonie zimowym korzystają z mroźnych kąpieli w zielonkowskich Gliniankach, zachęcając odważnych do aktywnego trybu życia.

Ostatnim punktem obchodów był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Męskiego im. Józefa Gromali. Chór działający jako sekcja Ośrodka Kultury i Sportu zaprezentował kilka znanych i lubianych utworów. Chór pod dyrekcją Macieja Cegielskiego świętuje 10-lecie powstania i jak pokazał podczas koncertu stale się rozwija, wzbogacając repertuar o nowe pieśni.

źródło: zielonka.pl