Zielonkowska Jedynka z tytułem Szkoły Niepodległej

Zielonkowska Jedynka z tytułem Szkoły Niepodległej, fot: Maciej Kursa

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Zielonce otrzymała tytuł „Szkoła Niepodległej”. To wyróżnienie przyznane szkołom, które wyróżniły się w obchodzeniu 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

8 lutego w siedzibie parlamentu odbyła się gala nadania mian Szkoły Niepodległej. Uczestnikami gali byli zaproszeni przedstawiciele szkół biorących udział w programie Niepodległa 1918 – 2018.

Główny cel tego projektu to godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości i budowanie wspólnoty łączącej bogactwo tradycji i kultury. Pierwsza część uroczystości to konferencja „Fundamenty Niepodległej. Sejm Ustawodawczy (1919-1922)”.

W skierowanym do uczestników konferencji liście prezydent Andrzej Duda ocenił, że zwołanie dokładnie 100 lat temu Sejmu Ustawodawczego „to jeden z pierwszych aktów w dziele odbudowy wolnej Polski”. Premier przypomniał, że głównym celem po odzyskaniu przez Polskę niepodległości „było scalenie ziem polskich”.

Druga część uroczystości to podsumowanie działań i nadanie mian Szkoły Niepodległej. Pomysłodawcy projektu wyrazili słowa uznania dla kilkuset szkół z całej Polski, które podjęły się realizacji wielu wartościowych akcji budujących wspólnotę i kształtujących postawy patriotyczne. Rada Programowa ZHR doceniła różnorodne działania zrealizowane w Jedynce.

źródło: zielonka.pl