Zmarł mjr Mieczysław Chojnacki - Honorowy Obywatel Radzymina, fot: radzymin.pl

21 stycznia 2020 r. zmarł mjr Mieczysław Chojnacki, ps. „Młodzik” – Honorowy Obywatel Radzymina, Bohater Polskiego Państwa Podziemnego oraz autor książek historycznych, m.in. monumentalnej pracy blisko 300 biogramów żołnierzy AK Radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak”.

Tytuł Honorowego Obywatela Radzymina mjr Mieczysław Chojnacki otrzymał 1 marca 2016 r. na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w Radzyminie, podjętej podczas uroczystej sesji nadzwyczajnej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pan Mieczysław przez lata z kronikarską cierpliwością zapisywał wspomnienia oraz gromadził pamiątki i materiały dotyczące działań konspiracyjnych z okresu walk z okupantem hitlerowskim oraz z czasów panowania reżimu komunistycznego. Efektem tych prac są książki, które utrwaliły historię Ziemi Radzymińskiej i stały się elementem tożsamości historycznej Gminy Radzymin. Ich autor, pomimo skromności oraz niechęci do tłumów i rozgłosu, często spotykał się z młodzieżą szkolną oraz wspierał swoją osobą działalność Szkolnego Klubu AK Ziemi Radzymińskiej. O jego otwartości na lokalną społeczność świadczy także fakt, że zgodził się patronować imprezom sportowym, takim jak Bieg Młodzika czy Turniej Halowy Piłki Nożnej, które są trwałym elementem kalendarza sportowego Gminy Radzymin.

Żegnamy z głębokim smutkiem Honorowego Obywatela Radzymina i pochylamy z szacunkiem głowy przed jego bohaterskim życiorysem. Razem ze Szkolnym Klubem AK Ziemi Radzymińskiej zapraszamy 21 stycznia o godz. 18.00 do Kolegiaty Radzymińskiej na Mszę Świętą w intencji zmarłego mjr Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik”.

Zmarł mjr Mieczysław Chojnacki – Honorowy Obywatel Radzymina, fot: radzymin.pl
Komentarze