Zmienimy otoczenie pomnika na Strudze

Zmienimy otoczenie pomnika na Strudze, fot. marki.pl

W ubiegłym roku w Markach został wyremontowany północny odcinek Alei Piłsudskiego (od Legionowej do granicy miasta). Teraz miasto przymierza się do zmiany otoczenia pomnika, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej drogi krajowej. Upamiętnia on działania żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu „Celków-Marki”.

– To miejsce, w którym spotykamy się 1 sierpnia, uroczyście obchodząc rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – przypomina Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza. – 4 lipca ogłosiliśmy przetarg w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Jego zwycięzca przygotuje projekt, a następnie wykona prace.

– Ułożymy nową nawierzchnię z płyt betonowych, pojawią się elementy małej architektury (m.in. ławki). Projekt przewiduje budowę (na prawo od pomnika) muru oporowego oraz ustawienie plansz historycznych. Wzdłuż boków placu założymy żywopłot. Historyczny obiekt zostanie oświetlony latarniami parkowymi – dodaje burmistrz Jacek Orych.

Warto podkreślić, że na realizację prac na Strudze miasto otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Na oferty przedsiębiorców czekamy do 18 lipca tego roku – zaznacza Dariusz Pietrucha.