Znamy termin rozpoczęcia prac wiertniczych nad wykonaniem odwiertu badawczego GT-1

Geotermia Wołomin, fot. wolomin.org

Wykonawca otworu geotermalnego, firma UOS Drilling planuje rozpocząć prace wiertnicze nad wykonaniem otworu geotermalnego Wołomin GT-1 od 10 marca 2023 roku. W związku z prowadzonymi pracami w okolicy placu budowy mogą występować różnego rodzaju niedogodności.

Specjalistyczne maszyny przez okres około 3 miesięcy będą drążyć otwór do głębokości 1600m (±10%). Wiercenie odwiertu będzie powodować hałas oraz wzmożony ruch maszyn i zwiększenie ilości pyłu unoszącego się w pobliżu budowy. Warto jednak podkreślić, że w zamian za przejściowe trudności możemy zyskać bezpieczne, ekologiczne źródło energii, dzięki któremu będziemy w stanie w większym stopniu kontrolować poziom opłat za ciepło. Geotermia jest źródłem niezależnym od rosnących cen opału czy opłat za emisję CO2. Inwestycja nie zaburza krajobrazu, jest przyjazna środowisku i generuje wysoki koszt jedynie na początku – koszty eksploatacji są niskie.

Na wykonanie odwiertu badawczego gmina Wołomin pozyskała ponad 12 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Wartość całego projektu przekracza 17 mln zł.