2 miliony Polaków z aplikacją mObywatel

2 miliony Polaków z aplikacją mObywatel

Dokładnie rok temu z naszej aplikacji korzystało 892 tysiące osób. Dziś – w swoich telefonach ma ją już ponad 2 miliony Polaków. Oto dlaczego warto pobrać mObywatela.

Wygoda i bezpieczeństwo – to chyba najkrótsza i najlepsza recenzja naszej aplikacji, która jest też bezpłatna, coraz lepsza i dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS.

Milion w rok
– Kiedy zaczynał się 2020 rok z aplikacji mObywatel korzystało dokładnie 892 335 użytkowników. Dziś w swoich telefonach ma ją 2 051 356 osób – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Ostatnie miesiące to ważny czas w historii naszej aplikacji. Od 5 grudnia można w niej znaleźć mPrawo Jazdy, czyli dokument, na który czekało wielu Polaków – dodaje.

mPrawo Jazdy to nie wszystko. mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego stale dokładamy kolejne elementy. Najważniejszy z nich to mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

Dzięki profilowi zaufanemu (jest potrzebny do zalogowania się do aplikacji) mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie.

– Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – przypomina minister Marek Zagórski.

Kolejny przydatny dokument, który znajdziecie w mObywatelu to mPojazd.

Dla kierowców
Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem.

W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Każdy kierowca powinien mieć mObywatela. Poza mPojazdem i wspomnianym wcześniej mPrawem Jazdy – w naszej aplikacji znajdzie też licznik punktów karnych, dzięki któremu w kilka chwil sprawdzi stan swojego konta.

Zdrowie w telefonie
Napisaliśmy już o mTożsamości, mPrawo Jazdy, mPojazd, liczniku punktów karnych. W mObywatelu znajdziecie też swoje e-recepty!

Dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.

Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!

To nadal nie wszystko, co włożyliśmy do mObywatela. Nieco młodsi użytkownicy znajdą tam także mLegitymację szkolną i mLegitymację studencką. To tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.

Jeśli dana szkoła lub uczelnia, chce aby jej uczniowie lub studenci mogli korzystać z mLegitymacji, wystarczy, że się do nas zgłosi, wypełniając prosty formularz (formularz dla szkół, formularz dla uczelni).

Ważne – z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty. Uczelnie i szkoły nie muszą kupować nowego sprzętu, czy oprogramowania.

Polak za granicą – to kolejna część naszej aplikacji. Podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata.

Same korzyści
To teraz w skrócie – oto dlaczego warto mieć w swoim telefonie aplikację mObywatel.

Dzięki niej m.in.:

  • bezpiecznie pobierzesz i okażesz swoje dane (nie musisz mieć dowodu osobistego przy odbiorze paczki na poczcie, czy podczas kontroli biletów w pociągu, itp.),
  • zrealizujesz e-recepty bez podawania numeru PESEL,
  • potwierdzisz uprawnienia kierowcy,
  • sprawdzisz punkty karne,
  • okażesz i sprawdzisz dane swojego samochodu.

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS.

Pobierz ją już dziś, warto!

2 miliony Polaków z aplikacją mObywatel