3,5 tony podrabianych papierosów w Jadowie

3,5 tony podrabianych papierosów w Jadowie, fot: policja.pl

480 tysięcy sztuk papierosów z naniesionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi znanej światowej marki tytoniowej, blisko 1800 kg odpadu papierosowego, 1600 kg krajanki tytoniowej oraz kartony z zawartością opakowań papierosów i profesjonalną maszynę do odzyskiwania tytoniu z odpadów papierosowych zabezpieczyli policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą i korupcją wołomińskiej Komendy.

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją wołomińskiej komendy uzyskali informację dotyczącą posiadania i wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Papierosy miały znajdować się na terenie prywatnej posesji w gminie Jadów.

Policjanci postanowili to sprawdzić i udali się pod wskazany adres. Na miejscu zastano 48-letnią kobietę, którą poinformowali o celu wizyty. Chwilę później na miejsce przybył też właściciel posesji w towarzystwie drugiego mężczyzny. Funkcjonariusze dokonali przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych. W jednym z nich policjanci ujawnili wyroby tytoniowe w postaci gotowych papierosów z naniesionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi znanej światowej marki tytoniowej w ilości 480 tysięcy sztuk, blisko 1800 kg odpadu papierosowego, 1600 kg krajanki tytoniowej oraz kartony z zawartością opakowań papierosów i profesjonalną maszynę do odzyskiwania tytoniu z odpadów papierosowych.

Funkcjonariusze zatrzymali 48-letniego właściciela posesji oraz towarzyszącego mu 37-latka. Ten drugi po przesłuchaniu został zwolniony. 48-latek już usłyszał zarzuty z ustawy kodeks karno skarbowy w tym nabywania, przechowywania, przewożenia lub przesyłania wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego oraz uchylania się od obowiązku podatkowego, zabezpieczony towar trafił do policyjnego depozytu.

Zebrany materiał dowodowy policjanci przekazali do prokuratora w Wołominie. Ten zastosowywał wobec mężczyzny dodatkowo policyjny dozór. Teraz podejrzanemu może grozić kara grzywny, pozbawienia wolności oraz przepadek mienia.

Z ustaleń, jakie przeprowadzili policjanci wynika dodatkowo, że w okresie działania przestępczego, jakiego dopuścił się 48-latek straty Skarbu Państwa z tytułu niepłaconej akcyzy oraz podatku VAT oszacowani na kwotę blisko 2,4 mln złotych.