4 próby telefonicznych oszustw w powiecie wołomińskim

Starsza osoba, fot. fotolia

Tylko w przeciągu trzech dni na terenie powiatu wołomińskiego doszło do kilku prób oszustwa metodami ”na policjanta”, ”na córkę” i ”na syna”. We wszystkich przypadkach złodziejom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu.

Do próby oszustwa metodą ”na policjanta” doszło w ubiegłym tygodniu w Ząbkach i Kobyłce. 67-letnia mieszkanka Kobyłki dostała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta, który chciał wyłudzić 50 000 zł kaucji za wypuszczenie córki, która miała spowodować wypadek. Kobieta poinformowała o telefonie synową, ta zawiadomiła policję.

Dzień po tym zdarzeniu do 85-letniej mieszkanki Wołomina zadzwoniła kobieta, przedstawiła się jako córka i powiedziała, że potrzebuje pieniędzy, ponieważ potrąciła kobietę i może pójść do więzienia. W tym przypadku zgłaszająca zajście również nie umówiła się na przekazanie pieniędzy.

Tego samego dnia oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od 67 latka z Zagościńca. Na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, informując, że syn starszego mężczyzny miał wypadek, grozi mu areszt i ma przywieźć pieniądze na łapówkę dla prokuratora aby syn nie poszedł do więzienia. Mężczyzna chciał aby 67-latek przyjechał pod prokuraturę w Wołominie w celu przekazania pieniędzy. Zgłaszający rozłączył się i przyjechał do Komendy Policji.

We wszystkich przypadkach mieszkańcy powiatu wołomińskiego wykazali się zdrowym rozsądkiem i nie dali się oszukać. Należy pamiętać, że Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji oraz nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu.

Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. W jaki sposób? Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.

Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.