60-latka naruszyła zasady kwarantanny – poszła do sklepu

Policjanci sprawdzający osoby poddane kwarantannie, fot: policja.pl

60-letnia mieszkanka Wołomina naruszyła zasady kwarantanny, wychodząc z miejsca zakwaterowania do sklepu. Funkcjonariusze już przekazali informację z tego zdarzenia do Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wołominie.

Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów.

Tym razem funkcjonariusze sprawdzając miejsce pobytu objętej kwarantanną 60-letniej mieszkanki Wołomina ustalili, że ta w nim nie przebywa. Wnuczek kobiety przekazał mundurowym informację, że babcia poszła do piwnicy. Policjanci postanowili to sprawdzić. Przed klatką schodową bloku zastali idąca w ich kierunku kobietę. Po jej wylegitymowaniu okazało się, że jest to 60-latka, która nie powinna opuszczać miejsca pobytu w związku z zastosowaniem wobec niej kwarantanny. Rozpytana oświadczyła, że wyszła do sklepu.

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Również w tym przypadku funkcjonariusze przesłali informację do Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wołominie. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy. Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób. Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych.