Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie wdraża Tarczę Antykryzysową

Grażyna Krupa, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie, fot: powiat-wolominski.pl

Ruszył nabór wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej. Przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem mogą już teraz składać je w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wołominie. Tylko w ciągu dwóch dni od uruchomienia naboru do urzędu wpłynęły 52 wnioski od przedsiębiorców zatrudniających w sumie 236 pracowników.

W czasie epidemii COVID-19 przedsiębiorcy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Ochrona miejsc pracy stała się priorytetem dla wszystkich instytucji – zarówno państwowych jak i samorządowych. Od tego zależy los wielu osób, rodzin i przedsiębiorców.

Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie oraz Starostwo Powiatowe w Wołominie natychmiast przystąpiły do wdrażania nowych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej.

– Zdajemy sobie sprawę, że już teraz wielu przedsiębiorców z terenu naszego powiatu stoi w obliczu utraty płynności a co za tym idzie niewypłacalności – tłumaczy Grażyna Krupa, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie. – Dla nich dojmujące są nie tylko zdrowotne skutki pandemii. Często już teraz grozi im utrata dorobku wielu lat pracy. Dlatego natychmiast uruchomiliśmy nabór wniosków o pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 roku. W kwietniu, w ciągu dwóch dni od ogłoszenia naboru, do urzędu wpłynęły wnioski od 52 pracodawców, zatrudniających łącznie 236 pracowników. Czekamy na kolejne.

Wnioski do urzędu można składać elektronicznie poprzez platformę Praca.gov.pl, po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. Urząd pracy zachęca pracodawców do właśnie takiej formy składania dokumentów. Forma elektroniczna umożliwi pracownikom urzędu sprawniejsze rozpatrywanie wniosków. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się składanie wniosków o pożyczkę w formie papierowej, poprzez wypełnienie i podpisanie wniosku wraz z dwoma egzemplarzami umowy. Dokumenty w formie papierowej najlepiej wysłać pocztą tradycyjną na adres urzędu.

– Uruchomiliśmy także infolinię wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej – dodaje dyrektor Grażyna Krupa. – Telefony oraz adresy mailowe pracowników urzędu, którzy pomogą przedsiębiorcom w wypełnianiu wniosków oraz odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości są dostępne na naszej stronie www.wolomin.praca.gov.pl. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z nami. Warto polubić także naszą stronę na Facebooku, aby być na bieżąco. Jesteśmy do Państwa dyspozycji, chcemy być dla przedsiębiorców instytucją wspierającą, partnerską. Ufam, że już niedługo będziemy mogli powiedzieć, że wspierając się wzajemnie, przetrwaliśmy czas próby.

W najbliższych dniach zostaną uruchomione nabory wniosków, dotyczące kolejnych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców. Będzie to nabór na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników danego przedsiębiorcy oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne – w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

W ustawie przewidziano także dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. W tym przypadku urząd również ogłosi nabór wniosków.

O dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku spadku dochodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19, będą mogły się ubiegać również organizacje pozarządowe.

W tym trudnym czasie urząd zachęca do kontaktu telefonicznego i mailowego oraz do składania wniosków o wszystkie formy wsparcia drogą elektroniczną. Ograniczy to do minimum ryzyko zakażenia się koronawirusem.
—————
Informacje w sprawach dotyczących Tarczy Antykryzysowej można uzyskać pod numerami telefonów i adresami mailowymi:
Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie:
– tel. 22 763 73 35 e-mail: a.wiech@pup.wolomin.pl
– tel. 22 763 73 04 e-mail: m.szczesniak@pup.wolomin.pl
– tel. 22 763 73 01 e-mail: h.wrzosek@wolomin.praca.gov.pl

Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie Filia Radzymin:
– tel. 22 786 92 71 e-mail: d.kur@pup.wolomin.pl
– tel. 22 786 92 73 e-mail: b.roguska@pup.wolomin.pl

Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie Filia Tłuszcz:
– tel. 29 758 02 67 e-mail: b.tlaga@pup.wolomin.pl
– tel. 29 758 02 52 e-mail: b.bury@pup.wolomin.pl