60 nowych terytorialsów w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

60 nowych terytorialsów w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT, fot: 5MBOT

Wczoraj 60 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową. Przez kolejne trzy lata będą szkolić się w pododdziałach brygady dyslokowanych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

W minioną niedzielę odbyła się przysięga wojskowa ochotników, którzy 22 sierpnia rozpoczęli szkolenie podstawowe w szeregach mazowieckich terytorialsów. Ze względu na to, że szkolenie w większości trwało w czasie wakacji, przyciągnęło głównie uczniów i studentów, którzy skorzystali z ostatnich dni wakacji by sprawdzić się na poliginie. Wśród przysięgających aż 65% stanowią osoby poniżej 25 roku życia. Przysięgę złożyło również 12 kobiet. Podczas uroczystości 6 żołnierzy zostało wyróżnionych za uzyskanie najlepszych wyników podczas szkolenia, natomiast szer. Kacper Cibor wygłosił krótkie przemówienie w imieniu przysięgających żołnierzy.

Nowo zaprzysiężeni terytorialsi już za miesiąc rozpoczną szkolenia rotacyjne, które będą odbywać co najmniej jeden weekend w miesiącu. Pełen cykl szkolenia żołnierzy potrwa 3 lata. W pierwszym roku, czekają ich szkolenia indywidualne, drugi etap to szkolenia specjalistyczne w ramach konkretnej przypisanej do danego żołnierza specjalności, natomiast trzeci rok to szkolenie zgrywające pododdział. Po zakończeniu każdego rocznego etapu odbywać będą dwutygodniowe szkolenia poligonowe, tzw zintegrowane.
Rekrutacja trwa.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza przez cały czas prowadzi rekrutację kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Kolejne szkolenie podstawowe, dla osób nie mających dotąd styczności z wojskiem odbędzie się 13 listopada, tego samego dnia rozpocznie się także szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów.

Komentarze