Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa właściciela sklepu w Ząbkach

Zatrzymany mężczyzna podejrzany o morderstwo w Ząbkach, fot: policja.pl

W dniu 18 czerwca 2021r. Prokuratura Rejonowa w Wołominie skierowała do Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Ryszardowi R.

Prokuratura oskarżyła w/w o zabójstwo w zamiarze bezpośrednim, w związku z dokonaniem rozboju, przy użyciu narzędzia w postaci metalowej rurki, którą uderzono pokrzywdzonego trzy razy w głowę, a także w tułów i ręce, co skutkowało zgonem pokrzywdzonego w dniu 10 stycznia 2021r. tj. o czyn z art. 148§2 pkt 2 kk. w zb. z art. 280§2 kk w zw. z art. 11§2 kk

Do zdarzenia doszło w dniu 10 stycznia 2021r. w Ząbkach. Przejeżdżający obok sklepu warzywnego naoczni świadkowie zauważyli szarpaninę w sklepie warzywnym. Powiadomili właściwe służby. Przybyła na miejsce załoga pogotowia ratunkowego zastała pokrzywdzonego właściciela sklepu spożywczo-warzywnego leżącego w kałuży krwi. Pokrzywdzonego z ciężkimi obrażeniami głowy przetransportowano do Szpitala WUM, gdzie w nocy zmarł.

Po intensywnych czynnościach zmierzających do ustalenia sprawcy, kierując się m.in. wynikami oględzin monitoringów, w dniu 21.01.2021r. zatrzymano Ryszarda R. Podejrzany kilkukrotnie zmieniał swoje stanowisko co do przyznania się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Ustalono, że sprawca posługiwał się metalową rurką i ciosy zadane w głowę spowodowały zgon pokrzywdzonego. Motywem działania była kradzież pieniędzy ze sklepu. Podejrzany działał z niskich pobudek, dokonał zaboru pieniędzy w kwocie 2 tys. zł, zaś jego brutalne działanie skutkowało śmiercią właściciela sklepu.

Oskarżony Ryszard R. w przeszłości był karany między innymi za usiłowanie zabójstwa z użyciem broni palnej w związku z przestępstwem rozboju. Obecnie oskarżony jest tymczasowo aresztowany.

Za zbrodnię zabójstwa grozi kara od 8 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności.