Anna Brzezińska – radna województwa o inwestycjach w powiecie wołomińskim

Anna Brzezińska - radna województwa o inwestycjach w powiecie wołomińskim, fot: mazovia.pl

Zbliża się koniec roku. To dobry moment na podsumowanie. Jak mijający rok oceniają radni województwa? O najważniejszych inwestycjach w powiecie wołomińskim rozmawiamy z Anną Brzezińską.

Proszę powiedzieć, co jako radna województwa może Pani zrobić dla naszego powiatu?
Przede wszystkim mogę pomóc w realizacji inwestycji, które są potrzebne mieszkańcom. I to nie tylko tych dużych jak drogi czy sprzęt medyczny, ale np. remont świetlicy czy nowy samochód dla OSP. Efekty inwestycji ze wsparciem Mazowsza łatwo rozpoznać. Firmuje je bowiem logo naszego regionu. Cieszy mnie, że również w powiecie wołomińskim miejsc czy budynków z charakterystycznym znakiem „Mazowsze” jest coraz więcej. Jako przewodnicząca sejmikowej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu uważam, że priorytetowe są przebudowy i rozbudowy dróg wojewódzkiej nr 631, nr 634 i nr 635. W mojej ocenie inwestycje na tych drogach m.in. w Markach, Kobyłce, Zielonce, Wołominie są konieczne z uwagi na liczne wypadki, korki czy brak sygnalizacji świetlnej. Rozwiązanie tych problemów zapewni bezpieczeństwo, ale też sprawniejsze poruszanie się po tych drogach.

Samorząd województwa pomaga lokalnym samorządom w realizacji wielu inwestycji. Jakie Pani zdaniem są najważniejsze inwestycje w powiecie wołomińskim?
Uważam, że każda inwestycja jest na wagę złota. Ważne, że samorząd województwa niczego nie narzuca. Sejmik po prostu pomaga. Przecież to lokalni włodarze najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich gminach czy powiatach. Dzięki otrzymanemu wsparciu mają możliwość realizacji własnych priorytetowych inwestycji. W tym roku dzięki naszemu wsparciu m.in. zmodernizowany zostanie ogródek jordanowski w Tłuszczu. Pomoc trafi także do kilkunastu jednostek OSP z powiatu wołomińskiego. Z kolei w ramach naszego autorskiego programu wsparcia infrastruktury sportowej m.in. w gminie Kobyłka wyremontowane zostanie wielofunkcyjne boisko przy Szkole Podstawowej nr 3, w gminie Strachówka powstanie tor rowerowy, a w Wołominie siłownia plenerowa. To oczywiście tylko część inwestycji z naszym wsparciem. Każdy z tych projektów jest zupełnie inny, ale łączy je jeden cel – poprawa jakości życia mieszkańców oraz wzrost atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznego naszego regionu.

Co jest najważniejsze dla mieszkańców powiatu wołomińskiego?
Moim zdaniem każda inwestycja jest bardzo ważna z perspektywy mieszkańca danej gminy. Po pierwsze środki od samorządu to pieniądze, które przyczyniają się do rozwoju gminy, a po drugie pomagają włodarzy gmin w realizacji wielu inwestycji. Ważnym wsparciem ze strony samorządu województwa mazowieckiego jest pomoc ze środków unijnych, które np. umożliwią renowację siedmiu budynków komunalnych zlokalizowanych przy ulicach Warszawskiej, Kościelnej, Wileńskiej, Mickiewicza oraz Ogrodowej w Wołominie. Dzięki temu poprawi się standard życia mieszkańców, ale również wizerunek centrum miasta objętego programem rewitalizacji.

Jakie więc plany na przyszłość?
Ten rok mija nam na nadrabianiu tego, czego nie udało się zrealizować w poprzednim roku ze względu na pandemię. Spotykamy się z samorządowcami, planujemy razem nowe inwestycje, które chcielibyśmy, aby znalazły swój finał w dofinansowaniu ze środków samorządu województwa mazowieckiego. Rozmawiamy o tym również w powiecie wołomińskim. Wspólnie szukamy nowych rozwiązań, które poprawią warunki i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.