Czteroosobowa rodzina z Marek przytruła się czadem

Czujnik czadu, fot: fotolia.com

W niedzielę 22 stycznia roku w godzinach nocnych strażacy z JRG Wołomin zostali zadysponowani do zdarzenia związanego z zagrożeniem tlenkiem węgla w domu jednorodzinnym w Markach.

W wyniku emisji tej niebezpiecznej substancji cztery osoby, w tym trójka dzieci zostały zabrane przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala.

Zastęp po dojeździe na miejsce zdarzenia potwierdził obecność tlenku węgla, potocznie zwanego „CZADEM”. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, otwarciu okien w celu przewietrzenia oraz jednocześnie wyłączeniu pieca opalanego gazem ziemnym, z którego prawdopodobnie emitował tlenek węgla. Podczas działań strażaków osoby poszkodowane były pod opieką ratowników medycznych z ZRM.

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wołominie przypominają, że tlenek węgla to bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia gaz. Nie ma zapachu, smaku, jest nie widoczny gołym okiem. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania w wadliwych lub nie konserwowanych urządzeniach grzewczych na węgiel, drewno, gaz itp. Należy pamiętać o dbaniu o tego typu urządzenia i regularnie je serwisować.