Droga wojewódzka 634 wciąż bez ZRID

Droga wojewódzka 634 wciąż bez ZRID, fot: mazovia.pl

Radni województwa mazowieckiego oraz władze Wołomina zaapelowali do strony rządowej o jak najszybsze wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Jest ona niezbędna do rozpoczęcia rozbudowy drogi wojewódzkiej 634.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 634 to długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Jeszcze w sierpniu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie planuje ogłoszenie przetargu na realizację pierwszego etapu – ul. Ks. Skorupki. W przypadku kolejnych odcinków, MZDW wciąż czeka na wydawane przez urząd wojewody mazowieckiego zezwolenia na realizacje inwestycji. W przypadku niektórych odcinków czas oczekiwania wynosi w tej chwili blisko 5 miesięcy. Całkowity koszt rozbudowy to ok. 160 mln zł.

Jak zauważył podczas spotkania Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu KO w sejmiku województwa mazowieckiego rozbudowa, a w zasadzie całkowita modernizacja drogi wojewódzkiej nr 634, biegnącej przez m.in gminy Wołomin, Kobyłka i Zielonka, jest inwestycją na którą mieszkańcy powiatu wołomińskiego czekają od ponad 20 lat. – Mamy gotowe projekty, które są realizowane w czterech niezależnych etapach. Zakładają one budowę drogi w zasadzie trzypasmowej, czyli po jednym pasie w każdą stronę oraz lewoskręty, ale także gruntowną modernizację w zakresie ścieżek rowerowych, chodników, całej infrastruktury dla pieszych, której przy tej drodze bardzo brakuje. Wnioski o wydanie zezwoleń na realizację inwestycji drogowych, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich złożył u wojewody mazowieckiego między marcem, a czerwcem. Samorząd województwa mazowieckiego zarezerwował na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych. W zasadzie tylko od podpisu pana wojewody zależy uruchomienie tych inwestycji. Chcielibyśmy więc jako radni sejmiku, we współpracy z gminami, w tym z gminą Wołomin, z panią burmistrz Elżbietą Radwan, gorąco zaapelować do wojewody mazowieckiego by wydał zgodę na realizację inwestycji drogowych. Niepokoi nas że na cztery wnioski, każdy dotyczący jednego z czterech etapów, w zakresie tylko dwóch z nich dostaliśmy informację o wszczęciu postępowania o wydanie takiego zezwolenia. W dwóch pozostałych, dotyczących Zielonki i w Wołomina – takich informacji jeszcze nie ma.

[sonaar_audioplayer artwork_id=”” display_control_artwork=”false” feed=”https://www.wwl24.pl/wp-content/uploads/2021/07/mp3_krzysztof_strzalkowski.mp3″ feed_title=”Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu KO w sejmiku województwa mazowieckiego:” hide_artwork=”false” show_playlist=”false” show_track_market=”false” show_album_market=”false” hide_timeline=”false”][/sonaar_audioplayer]

Uwagę na wydłużający się czas oczekiwania na wydanie zgody przez wojewodę mazowieckiego zwróciła również Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. – 16 marca 2021 r. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich złożył wniosek do wojewody mazowieckiego o wydanie decyzji ZRID na budowę odcinka drogi 634 na terenie gminy Wołomin. Do tej pory jeszcze nie zostało wszczęte postępowanie w tym zakresie, stąd też nasza prośba do pana wojewody – mieszkańcy gminy Wołomin bardzo czekają na tę inwestycję. Prosimy o jak najszybsze wydanie tej ostatecznej decyzji, która wstrzymuje realizację budowy potrzebnego odcinka na terenie gminy – zaapelowała. – Mieszkańcy potrzebują tej drogi i od lat czekają na nowy odcinek 634. Samorząd województwa mazowieckiego zabezpieczył odpowiednią kwotę w budżecie na realizację tej inwestycji. Dlatego jeszcze raz prosimy Pana wojewodę o podjęcie działań na rzecz dobra naszej gminy i jej mieszkańców.

[sonaar_audioplayer artwork_id=”” display_control_artwork=”false” feed=”https://www.wwl24.pl/wp-content/uploads/2021/07/mp3_elzbieta_radwan.mp3″ feed_title=”Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina” hide_artwork=”false” show_playlist=”false” show_track_market=”false” show_album_market=”false” hide_timeline=”false”][/sonaar_audioplayer]

W zasadzie wszystko jest – podsumował radny województwa mazowieckiego Piotr Kandyba. – Wszyscy mieszkańcy wiedzą, w jakim stanie są drogi. Mamy chwilę, kiedy faktycznie możemy bardzo szybko ruszyć i zrealizować tę inwestycję. Mamy zabezpieczone pieniądze i projekty. Czekamy tylko na ZRID, a później to już tylko przetarg i wykonanie. Ta inwestycja jest bardzo potrzebna chociażby z uwagi na brak chodników Chcemy też zrobić zjazdy, prawoskręty i lewoskręty, chcemy, żeby ta droga była szersza, żeby były ścieżki pieszo-rowerowe.