Samorząd Mazowsza doposaży szkoły z subregionu warszawskiego wschodniego

Samorząd Mazowsza doposaży szkoły z subregionu warszawskiego wschodniego, fot: mazovia.pl

Nowe komputery, laptopy, projektory multimedialne, drukarki laserowe czy oprogramowanie umożliwiające naukę zdalną – w 130 szkołach na Mazowszu, w tym 10 z warszawskiego wschodniego pojawi się niebawem nowy sprzęt. To efekt unijnego projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego wartość w tym roku wynosi blisko 22 mln zł.

Jak zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, to już druga edycja mazowieckiego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego. – Niestety trwający od ponad roku czas pandemii, obił się bardzo mocno na tradycyjnym systemie nauczania. Zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice musieli się bardzo szybko odnaleźć w nowej zdalnej rzeczywistości. Nie był to czas łatwy. Nie każda rodzina była w stanie zabezpieczyć swoje dziecko sprzętowo, tak aby miało ono swobodny dostęp do komputera, laptopa czy telefonu i mogło aktywnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Stąd nasza inicjatywa, aby przeznaczyć środki unijne na wsparcie samorządów oraz placówek edukacyjnych w zakupie nowoczesnego sprzętu także w tym roku. W poprzednim otrzymało go 236 mazowieckich szkół, a w tym roku kolejnych 130 – dodaje.

[sonaar_audioplayer artwork_id=”” display_control_artwork=”false” feed=”https://www.wwl24.pl/wp-content/uploads/2021/07/mp3_elzbieta_lanc.mp3″ feed_title=” Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego:” hide_artwork=”false” show_playlist=”false” show_track_market=”false” show_album_market=”false” hide_timeline=”false”][/sonaar_audioplayer]

W ramach tegorocznego wsparcia sprzęt otrzyma 130 mazowieckich szkół, z czego 10 z warszawskiego wschodniego. Do szkolnych pracowni trafią urządzenia i oprogramowanie, w tym stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy oraz moduły i programy edukacyjne. Odbędą się również szkolenia, przy użyciu zakupionego w projekcie sprzętu i oprogramowania, dla nauczycieli z prowadzenia nauki w formie zdalnej oraz zdalne instruktaże.

– Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie wyglądał kolejny rok szkolny – czy dzieci wrócą do tradycyjnej nauki stacjonarnej czy będzie to system hybrydowy. Dlatego chcemy, aby szkoły na Mazowszu były przygotowane na każdą sytuację. Jest to możliwe dzięki środkom unijnym w ramach naszego regionalnego programu operacyjnego. W tym roku na zakup sprzętu komputerowego dla 130 szkół przeznaczymy blisko 22 mln zł – podsumowuje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

O wsparcie w ramach projektu mogły ubiegać się samorządy lokalne, wnioskując o pomoc dla szkoły prowadzącej kształcenie ogólne. Co ważne dofinansowanie otrzymały szkoły, które do tej pory nie skorzystały z pomocy w ramach projektu.

Lista szkół z dofinansowaniem z powiatu wołomińskiego:

Wnioskodawca

Powiat

Nazwa szkoły

Gmina Tłuszcz

wołomiński

Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu

Gmina Wołomin

wołomiński

Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Królowej Jadwigi w Wołominie

Gmina Dąbrówka

wołomiński

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bitwy Warszawskiej 1920 Roku w Józefowie

Gmina Poświętne

wołomiński

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Nowych Ręczajach

Gmina Miasto Marki

wołomiński

Szkoła Podstawowa nr 5 w Zespole Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia