Goście Aurelii Sobczak – Aleksandra Jankowska i Paulina Borzecka

Tematem rozmowy były odbywające się w najbliższy weekend obchody Dni Miasta Marki, o których opowiedziały Aleksandra Jankowska – dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury i Paulina Borzecka – kierownik działu komunikacji i promocji w MOK.

Koncerty, warsztaty, spektakl i pokaz laserowy – to wszystko na stadionie miejskim oraz w parku. Każdy znajdzie coś dla siebie.

W sobotę, 8 czerwca, rozpoczyna się trzecia edycja Dni Marek. Zaraz po obiedzie kierujcie swe kroki na stadion miejski przy Wspólnej. Wspólnie z Wodociągiem Mareckim, który obchodzi 20 urodziny, marecki ratusz przygotował wiele atrakcji.

Zabawę rozpoczynamy od 14.00 – czekają sterfa zabaw i warsztatów, strefa gastronomiczna, będzie też mnóstwo atrakcji dla dzieci. Panie będą mogły wziąć udział w warsztatach w fabryce kosmetyków. Panowie sprawdzą swoją siłę przy wybijaniu pamiątkowych monet. Na stoisku Urzędu Miasta znajdziecie warsztaty dla dzieci i koło EKOFortuny.

Atrakcji będzie jeszcze więcej – sporo niespodzianek szykuje Wodociąg Marecki, który obchodzi w tym roku 20 urodziny. To będzie roztańczony dzień – także za sprawą gości. O godz. 18.00 na scenie pojawi się Czadoman, czyli Paweł Dudek. Jego największym hitem jest piosenka „Ruda tańczy jak szalona”. O godz. 20.00 zagra zespół „Weekend”. Autorów przeboju „Ona tańczy dla mnie” w zasadzie nikomu przedstawiać nie trzeba. Obie gwiazdy przedzieli koncert zespołu De Marco, który regularnie bawi markowian podczas ich dorocznego święta. Wieczór zakończy laserowy pokaz, który – mamy nadzieję – na długo zapadnie w pamięci.

W niedzielę przeniesiemy się do Parku Briggsów na część przygotowaną przez MOK Marki im. Tadeusza Lużyńskiego. Tu odbędzie się wydarzenie NIE TAKI STRASZNY DWÓR. Celem jest popularyzacja twórczości Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę jego urodzin, a głównym punktem programu realizacja opery STRASZNY DWÓR w zabytkowym Parku Briggsów z udziałem solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, m.in. Anny Lubańskiej i Adama Kruszewskiego.

Przestrzeń parku zostanie zaaranżowana zgodnie ze stylistyką widowiska. Pojawi się tajemnicza komnata, pałacowe podwórko z chmurą baniek mydlanych i ofertą XIX-wiecznych zabaw dla dzieci. Przewidujemy naukę tańców dworskich, moniuszkowskie improwizacje w wykonaniu lokalnych artystów, warsztaty malarskie, tworzenie instalacji DRZEWO – KREACJA. Życie kompozytora, ciekawą historię jego rodziny, a także okoliczności powstania i pierwszego wystawienia „Strasznego Dworu” będzie można poznać czytając gazetę MUZYCZNY ANTYKWARIAT. Wydarzenie zakończy pełne ekspresji, plastyczne widowisko SEN KUSTOSZA w wykonaniu Teatru AKT, który łączy poetykę teatru ulicznego, cyrku, sztukę mimu i taniec.

NIE TAKI STRASZNY DWÓR
9 CZERWCA, PARK MIEJSKI
godz. 14.30 – 22.00

W PRZESTRZENI PARKU:
zaklęta komnata
pałacowe podwórko dla dzieci
instalacja DRZEWO-KREACJA
zagroda kucyków FRAJDA
dworskie portrety
chmura baniek mydlanych
dmuchańce
kawiarnia MOCCA
kuchnia na dworze

SCENA PLENEROWA:
14.30 CZERWONY KAPTUREK SZUKA WILKA, spektakl teatralny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2
15.00 KRÓLEWSKIE POWITANIE
Król Jan III Sobieski z Marysieńką i August III Sas z Marią Józefą
KONCERT KLAWESYNOWY w wykonaniu Edyty Środy
POKAZ TAŃCÓW DWORSKICH
NAUKA MENUETA
16.00 STRASZNY DWÓR opera w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
17.50 POKAZ MODY HISTORYCZNEJ GABRIELI KRYSIŃSKIEJ – repliki wg XIX wzorów
18.10 KONCERT uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3
18.20 MOCZUL BAND koncert zespołu wokalnego uczniów Zespołu Szkół Nr 1
18.40 WSI RADOSNA pokaz mody ROKSANY SZLASKIEJ inspirowany folklorem
19.00 ROCK MONIUSZKI NA ROK MONIUSZKI koncert w wykonaniu zespołu rockowego Fundacji OTWARTE SERCE – opieka artystyczna TOMASZ BIELA, MAŁGORZATA MYCEK
19.30 JA MAM CZAS, JA POCZEKAM koncert w wykonaniu Studia Wokalnego Klubu Seniora MOK
19.45 ORKIESTRA DĘTA z RADZYMINA
20.15 koncert zesołu rockowego KWAZZY MANGO PROJECT

SCENA PRZY PAŁACU BRIGGSÓW:
21.00 SEN KUSTOSZA w wykonaniu Teatru AKT