Hałas z obwodnicy zmniejszy się

Ekrany dźwiękochłonne na Obwodnicy Marek, fot: marki.pl

Wieloletnie starania mieszkańców Marek mogą przynieść wreszcie wymierne efekty. GDDKiA ogłosiła przetarg na zwiększenie ochrony akustycznej.

W 2013 r. (gdy już wiadomo było, że obwodnica Marek powstanie) mieszkańcy rozpoczęli akcję, której celem było zwiększenie ochrony akustycznej wzdłuż trasy. Niestety, inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie uwzględnił tych apeli na etapie projektowania i budowy.

Dopiero badania akustyczne, wykonane po otwarciu drogi na zlecenie GDDKiA oraz miasta, wykazały, że lepsza ochrona jest niezbędna. Przekroczenia norm hałasu zanotowano na: Wiejskiej, Pałacowej, Wojskiego, Kosynierów, Szpitalnej, Ząbkowskiej, Pomorskiej, Warmińskiej, Kujawskiej, Skłodowskiej i Szkolnej. W tej sytuacji GDDKiA zadeklarowała ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i wykonanie lepszych zabezpieczeń dla mieszkańców. W poniedziałek (17 sierpnia) ukazało się ogłoszenie o postępowaniu. W Programie Funkcjonalno-Użytkowym znajdują się m.in. budowa i podwyższenie ekranów akustycznych.

– Dziękuję wszystkim zdeterminowanym mieszkańcom. Nasze wspólne, wieloletnie starania mają szansę przynieść oczekiwany efekt – podkreśla Jacek Orych, burmistrz Marek.

Termin składania ofert mija 18 września. Zwycięzca przetargu będzie mieć 13 miesięcy na realizację prac.