Historia osiedla WITU-ś w Zielonce

Historia osiedla WITU-ś w Zielonce, fot: zielonka.pl

Jubileusz 60-lecia nadania praw miejskich Zielonce, który mieszkańcy obchodzili w ubiegłym roku, został upamiętniony również przez wydanie okolicznościowej publikacji książkowej, opisującej kolejny rozdział z dziejów miasta.

„Historia Osiedla WITU-ś” to już 10 pozycja z cyklu Zielonkowskich Zeszytów Historycznych. Autorem książki jest Grażyna Krzyżak-Krzyżanowska. Wydawcą publikacji jest Urząd Miasta Zielonka.

– 60 lat Miasta – to dużo i mało, jeśli myślimy w kontekstach starych miast w Polsce, set-letnie trwania, tradycje, pamięć utrwalona przez pokolenia, zbiory mądrych ksiąg z zapisaną historią, o, to jest to, co lubimy, nad czym pochylamy się wdzięcznie za szczęście, że… w tej tradycji – uczestniczymy, ale wyobrażacie sobie coś odwrotnego? Otóż, przychodzicie do miejsca, którego „miejskość” ma ledwie tyle lat, co wy w tamtym czasie, a więc – obie strony mają najważniejsze – są niepokornie młodzi, energiczni, ufni, piękni – Marzyciele! I rzeczywiście – tak było – Zielonka raczkowała w swoich nowych prawach administracyjnych, co jednak nie oznaczało, że była pustką. Każde miejsce zamieszkane przez ludzi, bez względu na czas zamieszkania, czas historyczny, nawet – cywilizacyjny – przyjmuje te formy życia, które pozwalają pozostać w takim miejscu, osiąść i trwać – mówi autorka Grażyna Krzyżak-Krzyżanowska

Publikacja zawiera dokumenty obrazujące historię powstawania osiedla, a także ciekawe wspomnienia i opowieści o rzeczywistości czasów, w których zdobycie materiałów budowlanych było wielkim wyzwaniem. Opowieść rozpoczyna się w 1983 r., a więc wtedy gdy społeczność Zielonki nie była duża. Dziś osiedle WITU-ś stanowi część miasta, wyrosło w nim i zmienia się jak wszystko wokół. Stale jest ładnym kawałkiem wspólnej rzeczywistości, miejscem nie tylko mieszkania, ale i spacerów. Jest cząstką życia wielu osób.

Seria Zielonkowskie Zeszyty Historyczne poświęcona jest dziejom Zielonki, wydarzeniom, które się tu rozgrywały, ale nade wszystko ludziom, których losy były w taki czy inny sposób z Zielonką związane. Autorem serii Zielonkowskie Zeszyty Historyczne jest Towarzystwo Przyjaciół Zielonki. O terminie promocji książki „Historia Osiedla WITU-ś” będziemy informować już wkrótce.