Inauguracja obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

569

W środę 15 lipca w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości odbyła się Inauguracja obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Powiecie Wołomińskim.

Na zaproszenie Adam Lubiak – Starosta Wołomiński w wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich 12 gmin z terenu naszego powiatu, kapłani, szefowie powiatowych jednostek i służb oraz lokalni społecznicy. Wykłady inauguracyjne wygłosili profesorowie Wiesław Wysocki oraz Jan Żaryn.

W trakcie spotkania Starosta Adam Lubiak przedstawił harmonogram głównych wydarzeń rocznicowych, które odbędą się w dniach 13-16 sierpnia m.in. w Ossowie, Radzyminie i Wołominie oraz skierował apel do wszystkich samorządów z terenu Powiatu aby na miesiąc przed uroczystościami sierpniowymi wywiesić wzdłuż dróg publicznych oraz na budynkach użyteczności publicznej biało-czerwone flagi. Zachęcamy do tej formy upamiętnienia Bohaterów 1920 roku także wszystkich mieszkańców.

Zaprezentowany został również pamiątkowy medal zaprojektowany przez Roberta Szydlika – Wicestarostę Wołomińskiego, który otrzymali wszyscy przybyli goście.

Wydarzenia jubileuszu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat Honorowy objęli natomiast:
– Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki,
– Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński,
– Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak,
– Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Romuald Kamiński,
– Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł,
– Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Komentarze