Inwentaryzacja źródeł ciepła w Radzyminie – wypełnij ankietę

Inwentaryzacja źródeł ciepła w Radzyminie - wypełnij ankietę

Na terenie Gminy Radzymin do 15 grudnia 2020 jest prowadzona kompleksowa inwentaryzacja źródeł ciepła. Prosimy Państwa o wypełnienie ankiety – z jakiego pieca Państwo korzystają i jakie są jego parametry. Zebrane informacje posłużą do przygotowania i realizacji działań, których celem będzie poprawa jakości powietrza.

Prosimy o wypełnienie ankiety poprzez:
– formularz internetowy – kliknij aby wypełnić ankietę (ankieta w wersji skróconej)
– w formie elektronicznej, pobierając ankietę ze strony http://www.eko-precyzja.eu/ankieta.php oraz przesyłając skan wypełnionej ankiety na adres email: biuro@eko-precyzja.eu (wersja rozszerzona ankiety)
– w formie papierowej, pobierając ankietę u sołtysa lub w Urzędzie Miasta i Gminy Radzymin – wypełnione ankiety można zostawiać u sołtysa, w Biurze Obsługi Interesanta (UMIG Radzymin, pl. T. Kościuszki 2, 05-250 Radzymin)
– telefonicznie pod numerem tel.: + 48 694 025 853. Na ten numer można również wysłać MMS ze zdjęciem wypełnionej ankiety.
– podczas osobistej rozmowy z ankieterem

Klasę kotła (pyt. nr 5 w ankiecie) można sprawdzić na tabliczce znamionowej pieca.

Inwentaryzację na zlecenie Gminy Radzymin prowadzi firma: Zakład Analiz Środowiskowych Eko-precyzja. Podczas prowadzenia prac ankieterskich pracownicy ww. firmy posiadać będą identyfikatory oraz stosowne upoważnienia. Do Państwa skrzynek pocztowych powinny również w najbliższym czasie trafić ulotki z informacją nt. inwentaryzacji i ankietą.

Zadanie pn. „Inwentaryzacja źródeł ciepła” został dofinansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020”. Wartość pozyskanego przez Gminę Radzymin dofinansowania wynosi 200 tys. zł.

Inwentaryzacja psów

Równolegle ze zbieraniem informacji nt. źródeł ogrzewania, ankieterzy zapytają też Państwa o to, czy posiadają Państwo psa. Te informacje posłużą do analizy sytuacji zwierząt domowych w naszej gminie. Jednocześnie zachęcamy wszystkich właścicieli czworonogów do darmowego czipowania psów – kliknij aby sprawdzić miejsca i godziny czipowania w kolejne soboty listopada i grudnia, do 12.12.2020 włącznie!

Po co prowadzimy projekt inwentaryzacji źródeł ciepła?

Celem inwentaryzacji źródeł ciepła jest lepsze planowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza i poziomu życia w naszej gminie. Wyniki ankiet posłużą do realizacji zadań w zakresie polepszania jakości powietrza, którym oddychamy, np. do planowania programów dopłat do wymiany „kopciuchów”. Zebrane informacje gmina wykorzysta też do wdrażania działań, które wynikają z przepisów prawa miejscowego, np. programu ochrony powietrza, planu działań krótkoterminowych, czy przygotowania uchwały antysmogowej.

Dane z ankiet będą wykorzystywane przez Gminę Radzymin tylko i wyłącznie w celu planowania zadań i programów, mających na celu poprawę jakości powietrza. Wyniki inwentaryzacji będą podane do publicznej wiadomości wyłączenie w formie zbiorczej, tj. bez ujawniania informacji nt. poszczególnych nieruchomości.

Zasady palenia w piecach na węgiel, drewno lub inne paliwa stałe

To, co trafia do naszego pieca, istotnie wpływa na nasze zdrowie oraz otaczające nas środowisko. Pamiętaj o poniższych zasadach:

W piecu centralnego ogrzewania można spalać:
– węgiel kamienny, węgiel brunatny, węgiel mieszany (tzw. czeski);
– ekogroszek, pellet, brykiet drzewny;
– suche, niemalowane i nieimpregnowane drewno;
– brykiet ze słomy, zboże, odpady roślinne (np. pestki, szyszki, łupiny z orzechów).

W piecu centralnego ogrzewania nie można spalać:
– śmieci;
– tworzyw sztucznych;
– płyt meblowych, drewna malowanego i impregnowanego;
– kolorowego papieru;
– odpadów węglowych, mułów i flotów;
– drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%.

Inwentaryzacja źródeł ciepła w Radzyminie – wypełnij ankietę