Jutro otwarcie tunelu w Zielonce!

Prace w tunelu w ul. Kolejowej dobiegają końca, fot: zielonka.pl

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już od jutra mieszkańcy Zielonki będą mogli cieszyć się z bezkolizyjnego przejazdu w ulicy Kolejowej. Dzięki inwestycji ruch aut upłynni się i odkorkuje miasto.

 

Aby przedostać się z jednej strony miasta na drugą od grudnia 2015 roku kierowcy korzystali z przejazdu tymczasowego w ciągu ulic Abramskiego-Słowackiego. Od 15 maja przejazd jest już zamknięty dla samochodów. Objazd prowadzi drogą 631 (ul. Piłsudskiego w Zielonce) i ul. Poniatowskiego w Kobyłce. Udrożnienie ruchu aut pomiędzy dwoma częściami Zielonki nastąpi wraz z oddaniem do ruchu tunelu w ul. Kolejowej.
Linia kolejowa E 75 „Rail Baltica” jest linią o priorytetowym znaczeniu, stanowiącą część przebiegającego od Polski do Finlandii I paneuropejskiego korytarza transportowego, który wchodzi w skład transeuropejskich sieci transportowych TEN-T. Korytarz ten, łączący Warszawę przez Kowno i Rygę z Tallinem oraz Helsinkami, ma ogromne znaczenie polityczne i strategiczne, jest to bowiem jedyne połączenie kolejowe krajów bałtyckich z Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej.
Modernizacja linii kolejowej E 75 Warszawa – Białystok – granica państwa (Rail Baltica) na odcinku Warszawa Rembertów – Zielonka – Tłuszcz (Sadowne) ma na celu dostosowania jej do prędkości 160 km/h dla pociągów pasażerskich (docelowo do 200 km/h) oraz 120 km/h w ruchu towarowym.